Při stěhování nezapomínejte na pojištění bytu!

Hledám nový byt, který si chci koupit do osobního vlastnictví. Zjistil jsem, že pojištění bytu je dobré zařídit co nejdříve po koupi. Proč?

Pojištění bytu a majetku spousta lidí při koupi bytu odkládá až bude mít čas. Nejdříve chce koupit nábytek, doplňky a všem věcem najít nové místo. To je v pořádku, ale popíši vám příběh, který se stal mé kamarádce.

Dlouho bydlela s přítelem u jeho rodičů než si našetřila alespoň část peněz na nový byt. Ten nebyl úplně nový, ale hned se do něj zamilovali. Měli tolik potřebné soukromí a nikdo jim do ničeho nemluvil. Jako první si koupili krásnou ložnici, poté obývací pokoj a postupně byt vybavovali doplňky. Jednou jeli na víkend zpět k rodičům a najednou volá soused, který bydlí pod nimi, že jim teče voda ze stropu! Museli se rychle vrátit a zjistili, že za to může záchod u kterého praskla přívodní hadička. Pojištění samozřejmě ještě neměli, protože měli na starost přece důležitější věci!

Pojištění se nevyplatí podceňovat

O podobných příbězích již jsem dříve četl v novinách a časopisech, ale dokud se to nestane někomu blízkému, tak to většinou rychle přejdeme. Rozhodl jsem se tedy nastudovat nabídky pojišťoven dříve než se do bytu nastěhuji, protože pak na to nebude čas. Při výběru je důležité znát rozdíl mezi pojištění domácnosti, pojištění majetku a pojištění nemovitosti.

Důležité je všechno pořádně pročíst, protože jak víte, to nejdůležitější bývá napsáno nejmenším písmem. Ve zprávách v televizi již vystupovala řada lidí, kteří nakonec zjistili, že jim jejich pojištění vzniklou škodu nekryje! V úvahu připadají 3 různé typy pojištění, které lze kombinovat a je to i doporučováno.

Pojištění nemovitosti

Toto pojištění bych doporučil každému, kdo vlastní jakoukoliv nemovitost. Kryje věci typu – voda z vodovodního zařízení, povodeň, požár, apod. záleží na zvolené variantně. Cena se odvíjí od hodnoty nemovitosti a většinou se pohybuje v řádu tisíců korun.

Pojištění domácnosti

Rok od roku se zvyšuje počet domácích spotřebičů a hodnota vybavení. Stejně tak se zvyšuje i riziko vloupání obzvlášť ve větších městech a zejména velkých bytových domech, kde jsou nájemníci anonymní.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Nikdo není neomylný a můžete způsobit škodu druhému velmi snadno. Obzvlášť škody na zdraví vás mohou přijít hodně draho. Tato pojistka patří k nejlepším s poměrem cena/výkon. Za pár stokorun získáte jistotu, že když jakýkoliv člen vaší rodiny (včetně psa) něco způsobí, škoda bude uhrazena právě z tohoto pojištění.

A jaké jsou vaše zkušenosti s pojištěním?