Kolik přibližně stojí rekonstrukce bytového jádra?

shutterstock.com

Staré umakartové jádro už zdaleka neplní hygienické ani funkční požadavky moderní doby na podobu koupelny, a tak je nejvyšší čas začít přemýšlet o jeho kompletní rekonstrukci. Zděná varianta je nejen trvanlivější, ale také lépe vypadá. Na kolik taková rekonstrukce přijde? Podívejte se na hrubou kalkulaci rekonstrukce bytového jádra.

Stejně jako u jiných prací je nutné zvolit vhodný kompromis mezi časem, cenou a kvalitou. Záleží jen na vás, který parametr upřednostníte. Na následujících řádcích se vám pokusíme poradit, pro kterou variantu se rozhodnout.

Jak dlouho rekonstrukce potrvá?

Zřejmě jako první vyvstane otázka, jak dlouho bude rekonstrukce bytového jádra trvat? Pokud v bytě nemáte další záchod a koupelnu, budete se muset na určitý čas odstěhovat. Většina řemeslníků zvládne běžnou rekonstrukci za 7-10 dní. Nicméně počítejte s tím, že se může protáhnout, pokud se objeví problémy. Může se stát, že třeba nebudou na skladě obklady a bude se muset čekat. Pokud tomuto chcete předejít, nezapomeňte do smlouvy uvést sankce za nedodržení termínu.

Kolik bude rekonstrukce stát peněz?

O tom jak velkou finanční investici bude rekonstrukce vyžadovat, rozhoduje nejen velikost daného prostoru, ale také to, co od výsledku očekáváte. Chcete kompletně změnit dispozice a spojit třeba koupelnu s WC? Nebo vám postačí proměna stávajícího rozvržení? Je to jen na vás, obvykle se ale nevyhnete celkové výměně rozvodů vody a elektřiny.

3D vizualizace nové koupelny, zdroj: rekonstrukce-kvalitne.cz

Budete-li chtít kvalitní velké obklady a dlažbu nebo si vystačíte s běžnou? Rozdíl v ceně může být i několik stovek za metr čtvereční! Všechny tyto položky a jejich kvalita ovlivňuje konečný rozpočet na rekonstrukci bytového jádra. Možné rozpětí tak může být skutečně vysoké.

Pokud se hodně uskromníte, můžete udělat základní rekonstrukci za 50-70 000 Kč, pokud nebudete měnit dispozice a rozvody. V průměru se ale cena rekonstrukce pohybuje mírně nad 100 tisíc korun. Při použití luxusnějších materiálů počítejte mezi 150-200 000 Kč. Výsledná cena je rozdělena mezi práci a materiál zhruba v poměru 50:50.

Rekonstrukce krok za krokem

Prvním krokem je samozřejmě demontáž stávajících stěn a instalací. Vždy musí být samozřejmě postupováno tak, aby nedošlo k narušení statiky domu. Tyto bourací práce se většinou stihnou za jeden pracovní den.

Takto nahrubo opracované prostory je poté nutné připravit. Znamená to výstavbu příček, zdění a další stavební práce i s montáží izolačních vrstev, během kterých se bere v potaz také systém rozvodů. To zabere dva dna pracovní dny.

Položení podlahy na závěr, zdroj: shutterstock.com

Nyní rekonstrukce pokračuje omítnutím, hydroizolací a obložením stěn obklady. Na závěr se položí i podlaha (možno i včetně podlahového vytápění). Většinou se provádí i montáž sádrokartonových podhledů včetně bodového osvětlení. Tyto práce zaberou 2-3 pracovní dny.

Závěrečná fáze zahrnuje instalaci sanitární keramiky, montáž sprchového koutu, koupelnového žebříku a osazení dveří (možno i posuvných). U běžného panelákového bytu tak trvá rekonstrukce 7 pracovních dnů.

Orientační rozpočet pro běžnou panelákovou koupelnu

Nejčastější cena rekonstrukce se pohybuje v rozmezí 70 až 120 tisíc korun.

 • demontáž jádra s likvidací materiálu cca 8 000 Kč
 • zednické práce cca 25 000Kč
 • elektroinstalace cca 10 000 Kč
 • vodoinstalace cca 15 000 Kč
 • baterie, umyvadla, vana atd. cca 20 000 Kč
 • ostatní materiál cca 10 000 Kč

Máte již rekonstrukci za sebou? Podělte se s námi v komentářích jak to probíhalo, na co si mají dát čtenáři pozor a zda byl původní rozpočet dodržen.

Sepsáno ve spolupráci s Ing. Josef Nedělník, s.r.o. (www.rekonstrukce-kvalitne.cz)

1 comment for “Kolik přibližně stojí rekonstrukce bytového jádra?

 1. Anna
  21.10.2012 at 21:55

  Diky clanek pomohl, zitra mi bude delat jedna firma nabidku a jsem moc rada, ze vim jak se ceny pohybuji

Comments are closed.