Jen správnou kombinací postele, roštu a matrace docílíte kvalitního spánku

shutterstock.com

Spánkem strávíte v průměru třetinu svého života. A to je jeden z hlavních důvodů, proč si zajistit pohodlné lůžko. Již jsme vás informovali v předchozích článcích o druzích matrací a jejich vlastnostech. Ale kvalita spánku je závislá také na posteli. Možná byste si řekli, že je jedno, jakou postel do své ložnice zasadíte, ale opak je pravdou. Neměli byste dbát při výběru postele pouze na estetickou stránku, ale také na stránku funkční a praktickou.

Správná postel = kvalitní spánek

Příjemný a ničím nerušený spánek vám dopřeje správně vybrané lůžko. Měli byste se vyhnout podezřele levným postelím. Jelikož je postel investice na několik let dopředu, uvolněte pár tisíc korun navíc a vsaďte na kvalitu, nikoliv na nízkou cenu. Ideální je postel, která umožňuje výměnu roštů a matrací. Na trhu jsou totiž i celočalouněné postele, kde jsou rošty a matrace zabudované a není možnost je vyměnit.

Při správné kombinaci postele, matrace a roštu se vyhnete ranním bolestem zad, ztuhlosti a dalším zdravotním komplikacím.

Správná podpěra těla

Základem dobrého spánku je anatomicky správná podpěra těla. Při ležení musíte mít páteř ve všech polohách podpíranou, aby páteř získala svůj přirozený vyvinutý tvar. Je-li lůžko příliš měkké, páteř se prohne do oblouku a tělo se tak nedokáže dostatečně uvolnit. Svaly budou napjaté a nedojde k jejich regeneraci. Bude-li lůžko naopak příliš tvrdé, páteř se dostane do nepřirozené křivky a opět nedojde ke správné regeneraci svalů. Ideální je udělat si test matrací v kamenných obchodech a zjistit, jaká by vám vyhovovala nejvíce.

Hledáte tipy na nejlevnější matrace?

Není stanovená žádná univerzální postel pro každého stejná. Výběr postele je individuální, protože každý klient má jiné zdravotní problémy a zvyklosti ve spaní. Dle těchto faktorů se výběr vhodné postele odvíjí.

Nezapomínejte na hygienu lůžka

Lidský organismus během jedné noci vyprodukuje až tři čtvrtě litru tělesné vlhkosti. Za deset let je to neuvěřitelných 1 800 litrů vlhkosti, která se skládá z vody, mastných kyselin a dalších látek. Odborníci tedy doporučují maximálně po deseti letech vyměnit matraci za novou. Můžete také vyzkoušet povlaky na matrace o kterých jsme psali v článku Ochranný povlak zvýší životnost vaší matrace.

Základním kamenem správné regenerace imunitního systému je dodržení hygieny. V současnosti stále častěji dochází k oslabení imunity, vyskytují se alergie a podobně. Proto se nesmí stát postel útočištěm pro bakterie. Každá postel by měla být vzdušná a měla by zaručovat dostatečnou výměnu kyslíku.

1 comment for “Jen správnou kombinací postele, roštu a matrace docílíte kvalitního spánku

  1. mingi
    6.11.2012 at 09:27

    A která je tedy ta správná kombinace??? :))

Comments are closed.