Jaké jsou nejčastější problémy v panelových bytech ze 70 a 80 let 20. století?

shutterstock.com

shutterstock.com

Právě 70. a 80. léta dvacátého století byla dobou, kdy probíhala masivní výstavba panelových bytových domů neboli paneláků. Jednalo se o relativně levný a hlavně rychlý a účinný způsob výstavby nových bytů, které zejména ve větších městech byly potřeba. Drtivá většina z těchto realizovaných staveb slouží pro potřebu bydlení i v dnešní době. Samozřejmě, že ani tyto byty a stavby nejsou bezproblémové. Jaké jsou nejčastější problémy v panelákových bytech se pokusíme detailně rozebrat.

Největším nepřítelem paneláků je čas

Zaměřme se zejména na problémy stavebního charakteru. Většina těchto paneláků byla postavena ještě před koncem osmdesátých let. Už tedy za sebou mají minimálně 30 let nepřetržitého využívání. Je jasné, že žádný materiál ani stavební technologie nevydrží věčně. Ani konstrukce panelových domů není nesmrtelná a objevují se problémy a nedokonalosti. Většinou se jedná o problémy, které jsou způsobeny právě působením času.

Stoupačky vlhnou a korodují

Mezi nejčastější problémová místa v panelácích patří bezpochyby stoupačky. Mnohdy jsou dokonce přirovnávány k časovaným bombám. Ve stoupačkách a v šachtách vedou veškeré vodovodní a odpadní trubky celého domu. Většina stoupaček je velice vlhká, což pro kovové trubky není vůbec dobrá zpráva. Ve vlhkém prostředí trubky korodují a ztrácí svou pevnost. Bohužel je jen otázkou času, kdy dojde k jejich většímu poškození. V takovém případě bude omezen celý chod budovy. Rekonstrukce se musí provádět v rámci celého domu na klíč.

Okna a tepelně-izolační ztráty

Ani původní okna již nejsou schopná plnit své původní účely. Stavba se totiž stále (třeba jen minimálně) pohybuje. Pohyb stavby může činit třeba jen 1 mm za rok, ale za 30 let je to velká míra. Okna netěsní tak, jako na začátku své kariéry. Mnohdy okny teče a jejich tepelně-izolační vlastnosti nejsou takové, jak bychom potřebovali. Pokud chcete ušetřit, je vhodné domluvit se na schůzce majitelů bytů, že bude výměna provedena hromadně.

Drobné rekonstrukce koupelny a WC – nemožné!

90% těchto panelákových domů je vybaveno bytovým jádrem. Jedná se o koupelnu a WC, které byly vyrobeny v halách s kompletními rozvody a vybavením a na místě byly jen sesazeny dohromady nebo se rovnou usazovaly spojené komplety. Menší rekonstrukce bytu s drobnými stavebními zásahy jsou tedy vyloučené. Musíte rovnou přemýšlet o rekonstrukci celého bytového jádra. Výslednou cenu pak tvoří zhruba z poloviny práce a druhá polovina jsou stavebniny.

Balkóny u bytů nedokáží odolávat působení vnějších vlivů

Balkóny jsou součást stavby, na kterou po celý rok působí vnější přírodní vlivy – zima, teplo, déšť, sníh. Proto jejich konstrukce ochabuje mnohem rychleji, než by se mohlo na první pohled zdát. Balkóny ztrácí své hydroizolační účinky a vlhkost se může dostávat i do zdiva. Vhodnou volbou je tedy rekonstrukce balkónu s novou hydroizolační vrstvou.

Kolik průměrně stojí zmíněné druhy oprav v klasickém panelákovém bytě?

  1. Výměna stoupaček a vodoměrů – 6 500 Kč (průměrně na jednu bytovou jednotku)
  2. výměna 6-ti oken za plastová i s kompletními prácemi – 60 000 Kč
  3. rekonstrukce bytového jádra od bourání až po realizaci nového – 100 000 Kč
  4. hydroizolace balkónu s rekonstrukcí – 20 000 Kč

1 comment for “Jaké jsou nejčastější problémy v panelových bytech ze 70 a 80 let 20. století?

  1. Dana
    24.6.2014 at 09:54

    bydlim v jednom takovem. jedine stesti,ze ho pred tremi lety aspon zateplovali,jinak ta fasada vypadala dost desive.co se tyce koupelny,taky ji mame jako bytove jadro,ale manzelovi se podarilo ji zrekonstruovat, sice jsme nemohli hybat s tim, kde bude sprcha, kde pracka apod.ale jde to..

Comments are closed.