Jak velkou sedačku zvolit?

shutterstock.com

shutterstock.com

Sedačka prostě patří do každého obývacího pokoje. Je jeho dominantní součástí a proto musí být vybírána opravdu obezřetně. Velké nároky jsou kladeny na design sedačky, její materiál pohodlnost a také na velikost. Každý jistě známe pořekadlo, že na velikosti záleží. V oblasti sedaček toto pravidlo platí dvojnásobně. Malá sedačka může znamenat problém. Zbytečně velká sedačka ale také není vhodná. Proto je třeba velikost sedačky vybírat pečlivě a výběr podřídit některým parametrům.

Podle čeho by se měla volit velikost sedačky?

Parametrů, které byste měli při výběru velikosti sedačky zvažovat je mnoho. Mezi hlavní parametry patří

  • Počet členů v domácnosti
  • Velikost místnosti
  • Dispozice obývacího pokoje
  • Potřeba rozkládací sedačky
  • Návštěvnost bytu nebo domu (v případě častých návštěv třeba myslet i na další místa)

Základem je velikost místnosti a její dispozice

Rozloha každého obývacího pokoje je odlišná. Nedá se tedy říci, že by jedna velikost vyhovovala všem domácnostem. I když jsou v panelácích některé obývací pokoje stejné nebo podobné, jen málokdy jsou zařízeny totožně. Rozmístění kompletní výbavy je odlišné. Nejprve tedy musíte zvolit místo, kde bude sedačka stát a až poté začít vybírat její velikost. Musíte mít na paměti, že do obýváku se musí vejít také ostatní výbava. Právě proto je nejprve vhodné vše naplánovat.

Tip: Do rozkládací sedačky lze umístit i malý nenápadný trezor na cennosti, více na wertheim.at

Až budete mít vhodné místo, teprve pak vybírejte velikost

Je samozřejmé, že vzhled sedačky musí odpovídat také vzhledu místnosti a ladit s ní. Zaměřme se tedy na velikost. Podle místa umístění sedačky se vybírá její druh. Malé obývací pokoje mohou využít sedačky rohové, které se zasunou ke stěně do rohu a nezabírají tolik místa, jako kdyby byly uprostřed místnosti. I ve velkých místnostech ovšem můžete využít rohové sedací soupravy a to i uprostřed místnosti. Zde budou působit velice dominantně. Abyste dosáhli optického ucelení tvaru sedačky, může být na otevřeném konci doplněna i křeslem, které s ní bude ladit.

zdroj: albero.sk

zdroj: albero.sk

Počet míst přizpůsobte počtu členů v domácnosti

Pro mladé páry v menších domácnostech bude na začátek stačit klasická sedačka – dvousedák. Zde se pohodlně mohou usadit dvě osoby a sedačka je menší a nepřekáží. Počet míst na sedačce by měl vždy minimálně odpovídat počtu členů v domácnosti. Zapomínat by se nemělo ani na děti. Všichni musí mít dostatek místa a pohodlí. Nezapomínejte ani na návštěvy. Do každé domácnosti přijde čas od času návštěva a na tuto situaci musíte být také připraveni. Pokud to dispozice místnosti dovolují, pořiďte si sedačku, která má ještě o 2 místa více, než je počet členů ve vaší domácnosti

Na sedačce mohou návštěvy i přespávat

Menší domácnosti (zejména byty) mnohdy nemají možnost pro vytvoření pokoje pro hosty. I na to je třeba myslet. Pokud nemáte místnost pro hosty mohou se pohodlně vyspat také na sedačce. Rozkládací sedací soupravy jsou v současnosti velmi rozšířené a populární. Jejich přehled najdete zde. Vyrábí se ve všech variantách a velikostech sedaček. Stačí jen správně vybrat.

zdroj: albero.sk

zdroj: albero.sk