Tip na dárek: Sedací vak pro celou rodinu

shutterstock.com

shutterstock.com

S příchodem podzimu již řada lidí pomýšlí na koupi vánočních dárků, aby tak předešli nákupům na poslední chvíli v přeplněných obchodech. V případě vánočních dárků nemusí jít jen o drobnosti, jedním velkým dárkem lze potěšit celou rodinu. Sedací vaky jsou nejen zajímavým prvkem v interiéru, ale také oblíbeným místem k relaxaci.

Využití sedacích vaků

Sedací vaky jsou vhodné do všech typů interiérů, najdeme je nejčastěji v obývacích pokojích a pokojích dětských, kde slouží k pohodlnému usazení návštěvy, stejně tak nabízí ideální místo k relaxaci po náročném dni třeba s knížkou v ruce. Sedací pytle lze zakoupit také z materiálů, které jsou vhodné na venkovní použití, proto je v nich možné lenošit i na zahradě či u bazénu. Největší typy sedacích vaků lze případně využít i jako lůžko pro neočekávanou návštěvu.

Označení sedací vak či sedací pytel vychází z anglického pojmenování tohoto kusu nábytku – bean bag (bag=pytel, bean=fazole) – název byl inspirován historií, kdy pytle s luštěninami či s obilím využívali dělníci v továrních halách o přestávce mezi prací k usazení a odpočinku.

Druhy sedacích vaků

Sedací vaky lze rozdělit  dle jejich tvaru do několika kategorií. Nejtypičtější je tvar hrušky nebo polštáře. Vaky se vyrábí také ve tvaru koule nebo dokonce ve tvaru křesílka. Samotnou kategorií jsou vaky dětské, které svým designem i tvarem mohou připomínat některé zvíře nebo třeba fotbalový míč.
Dle velikosti se vaky rozlišují na

  • malé, které slouží například jako podnožky, velikostně sem lze zařadit i sedací vaky pro děti.
  • střední, které jsou nejběžnější, do něhož se pohodlně usadí dítě i dospělá osoba.
  • velké, které svými rozměry umožňují společné usazení více osob, v některých domácnostech mohou doslova nahrazovat pohovku a právě tento typ vaků je možno využít i jako lůžko.

Máte rádi dřevo v interiéru? Vyzkoušejte dřevěné obklady, více zde.

Sedací vak, zdroj: primabag.cz

Sedací vak, zdroj: primabag.cz

Výběr potahu a náplně

Základním kritériem výběru sedacího vaku je potřebná velikost i tvar. Stejně tak je třeba vybrat vhodný potah, který se barevně hodí do našeho interiéru a jeho materiál odpovídá využití. Pro vaky do dětských pokojů je vhodné zvolit potah nylonový, který je velmi odolný a snadný na údržbu. V obývacím pokoji se bude možná lépe vyjímat potah semišový či koženkový.

V každém případě by měl být potah z dostatečně pevného materiálu, aby nedošlo k jeho protržení a následnému nekonečnému úklidu vysypané náplně. Povšimnout bychom si také měli způsobu, jakým je možno do vaku v případě potřeby doplnit přídavnou náplň.

Náplně do sedacích vaků existují ve formě

  • EPS kuliček – polystyrénové kuličky jsou zdravotně nezávadné, jedná se o dražší variantu výplně, ale nabízí kromě nezávadnosti také velké pohodlí, výbornou oporu a malou sléhavost. Koupíte např. na primabag.cz
  • polystyrénové drti – tato varianta výplně je levnější, neposkytuje však dostatečnou oporu a oproti EPS kuličkám hůře drží tvar, zdravotní nezávadnost není stoprocentně zaručena, drť může obsahovat například zbytky lepidel a jiných chemických látek.