Jak vybrat vhodnou laminátovou plovoucí podlahu?

shutterstock.com

Dávno jsou pryč doby, kdy mezi nejoblíbenější a zároveň nejprodávanější podlahové krytiny patřilo klasické linoleum. Časy se mění a tak i požadavky zákazníků. Nejprodávanějším druhem podlahové krytiny se tak stala laminátová podlaha. Známá pod názvem plovoucí podlaha.

Správná volba je důležitý základ

Pokud se rozhodujeme si pořídit laminátovou plovoucí podlahu, měli bychom brát v potaz určitá kritéria. Určitě bychom se měli zajímat o tzv. třídu zátěže. Třída zátěže je určité hodnocení, díky kterému se dozvíme velmi důležité údaje o konkrétní podlaze. Podlahy jsou rozděleny do tříd podle stupně zátěže a typu zátěže. Tím se tedy zároveň dozvíme, jestli je vhodná podlaha pro domácí nebo komerční použití.

Pokud se podíváme na bližší a konkrétní údaj o třídě zátěže, uvedeme si jednoduchý příklad. Je značena piktogramem panáčka s domečkem a číslem. Např. třída zátěže číslo 22 je vhodná do obytné oblasti s trvalým běžným používáním (obývací pokoj, jídelna, vnitřní chodby).

Laminátová plovoucí podlaha, zdroj: shutterstock.com

Nezapomeňte na vhodný podklad

Laminátové podlahy jsou pokládány tzv. plovoucím způsobem pokládky, odtud tedy jejich časté označení. Podlaha tak není vlastně pevně spojena s podlahou nebo stěnou. Podlaha se nachází na lamelech, které jsou položeny na suchém, čistém a rovném podkladu. Může to být koberec s krátkým vlasem, měkké linoleum, ale i dlažba nebo dřevěná podlaha. Ideální je však vždy pokládat laminátovou podlahu na pevný podklad. Je vhodné použít ještě izolační vrstvu, která zároveň vyrovnává nerovnosti a tlumí hluk. Nejčastěji se používá mirelon.

Plovoucí laminátová podlaha lze koupit již od 80 Kč za m2

Systém pero-drážka má zpravidla pevnější spoje

Pokud se budeme bavit o samotném typu pokládky, máme dva druh. Systém pero-drážka a systém mechanických zámků. Systém pero-drážka je typ podlahy, který se lepí ve spojích. Takto lepená podlaha je částečně chráněna proti vlhkosti, ale jako protiklad lze uvést to, že poškozené lamely se nedají vyměnit. Tuto metodu je vhodné zvolit především na místa, kde se mohou vyskytovat nerovnosti nebo pnutí. Výhodou systému pero-drážka je pevnější spojení než níže uvedený systém zámků.

Detail zalištování podlahy, zdroj: shutterstock.com

Laminátovou podlahu se zámky zvládnete položit i svépomocí

Systém mechanických zámků je typ podlahy, kde se obejdete bez lepidla. Výhodou je samozřejmě rychlost pokládky a možnost výměny lamely, ale i následného složení například při stěhování. Proti vlhkosti je podlaha chráněna voskovou impregnací. Výhodou tohoto systému je snadný způsob pokládky, takže téměř každý zvládne tento typ plovoucí podlahy položit sám.

1 comment for “Jak vybrat vhodnou laminátovou plovoucí podlahu?

  1. peik
    8.11.2012 at 23:27

    Opravdu to zvladnu sam polozit? Bojim se aby ta podlaha vydrzela ze to treba spatne spojim a bude tam dira

Comments are closed.