Zvolit rozkládací nebo pevnou sedací soupravu?

mt-nabytek.cz

mt-nabytek.cz

Dominantou každého obývacího pokoje bývá sedací souprava. Zvolit tu správnou pro váš byt není vždy jednoduché. Při výběru je třeba zvážit nejen hledisko estetické, ale i praktické. Kromě materiálu a barvy potahu je třeba vybrat také správný tvar a velikost sedačky a volit můžeme i mezi sedačkou pevnou či rozkládací.

Sedací soupravy pevné

Milujete soukromí a neplánujete návštěvy, které u vás zůstanou přes noc? Nebo naopak máte pro hosty přímo vyhrazen jeden pokoj? V takovém případě pro vás bude vhodným řešením pevná sedací souprava. Vzhledem k tomu, že designéři nejsou při jejím návrhu omezeni zakomponováním rozkládacího mechanismu, najdete mezi pevnými sedačkami větší výběr zahrnující i pohovky netradičních tvarů.

Chybějící systém rozkládání navíc snižuje cenu sedačky. To ovšem neznamená, že pevná sedací souprava bude vždy levnější než rozkládací. Cena pevné pohovky může vystoupat právě pro svůj originální vzhled či použité zajímavé materiály a doplňky. Pokud ve svém interiéru toužíte po neobvyklých prvcích, bude pro vás volba pevné sedačky nutností.

Rozkládací sedací soupravy

Jsou skvělou volbou do menších bytů. Díky nim snadno vyřešíte přenocování návštěvy, stejně tak vám rozkládací gauč poskytne lůžko navíc v případě potřeby izolace od nemocného člena rodiny. Rozkládací sedačka někdy obsahuje i úložný prostor. Ten je však většinou dosažitelný až po rozložení celé sestavy, je proto vhodný k uskladnění málo používaných věcí, například vánočních ozdob.

Rozkládací sedací souprava, zdroj: shutterstock.com

Rozkládací sedací souprava, zdroj: shutterstock.com

Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena spojená s instalací rozkládacího systému i vyššími nároky na pevnost celé konstrukce sedačky. Dále v nabídce rozkládacích pohovek nenajdete přílišnou tvarovou rozmanitost.

Rozkládací gauče lze rozdělit do dvou skupin dle mechanismu rozkládání. Sedačky s horizontálním rozkládáním jsou rozšířenější. Spodní část sedačky snadno vysunete, čímž vznikne lůžko. Někdy je třeba k dotvoření lůžka použít zádové opěrky či polstrovanou část, na níž se běžně sedí. Tento fakt může být někomu nepříjemný pro pocit jisté nehygieničnosti.

Tip: Přečtěte si další rady, jak vybrat vhodnou sedačku v článku na iDNES.cz

Méně snadno se přeměňuje v lůžko sedačka s vertikálním systémem rozkládání. Funguje tak, že zvedneme zádovou opěrku a celou ji překlápíme přes sedací část, čímž zároveň rozvíráme konstrukci lůžka. Z hygienického hlediska je výhodnější, jelikož sedací část gauče se překlopením dostane dolů.

Pevná sedací souprava trojdílná, zdroj: shutterstock.com

Pevná sedací souprava trojdílná, zdroj: shutterstock.com

Pohovky k častému přespávání

Rozkládací sedačka by neměla sloužit ke každodennímu spánku. V některých bytech však neexistuje jiné řešení než spaní v obývacím pokoji. Alternativou mohou být sklopné skříňové postele, o kterých jsme psali zde. Majitele podobných bytů jistě potěší, že na trhu se objevily i sedačky nabízející kvalitní plochu pro zdravý spánek. Taková sedačka by měla být vybavena minimálně pružinovou matrací, kterou výrobci dokáží do konstrukce sedačky zakomponovat.

Lze však zakoupit i sedačku obsahující polyuretanovou matraci a lamelový rošt. V případě, že budete pravidelně využívat sedačku i ke spaní, vyplatí se připlatit si za prvky potřebné pro komfortní spánek.