Vybíráme svítidla a lampy do bytu

Kdo někdy vybíral svítidla a lampy, určitě nám dá za pravdu, že to není vůbec jednoduché. V dnešním článku vám řekneme, jak si tento výběr usnadnit.

1. Více světel je současný trend

Ještě před pár lety se osvětlení v bytě příliš neřešilo, bylo jedno centrální zpravidla umístěné nad konferenčním stolkem a pak případně lampička na čtení. Bylo to tak ryze z praktických důvodů a vzhled se příliš neřešil. Nyní se na osvětlení místnosti klade mnohem větší důraz. Vždyť je to jednoduchý způsob jak večer vyčarovat příjemnou atmosféru. S tím souvisí – vybírejte svietidlá a lampy dříve než se pustíte do rekonstrukce. Často je nutné předělat rozvody elektřiny.

2. Bodovky – nenápadné osvětlení

Kdo sleduje různé televizní pořady, kde si lidé nechávají předělávat byty, určitě si všiml častého využití bodového osvětlení. Bodovky se zpravidla dávají do stropu a jsou populární především z důvodu, že jsou nenápadné a přitom dokonale osvětlí vybrané místa. Opět je nutné o jejich využití rozhodnout předem, protože se instalují nejčastěji do sádrokartonových podhledů.

3. Lampičky všude kam se podíváš

Ať už se jedná o dětský pokoj nebo ložnici neobejdete se bez lampiček! Lampičky slouží často především k dekoraci, ale rovněž by se nemělo zapomínat na jejich praktičnost. Existuje široká paleta různých stojatých, stolních či nástěnných lamp a lampiček. Vhodnou inspirací vám mohou být internetové stránky výrobců nebo hobby markety, kde máte na jednom místě mnoho typů lampy a lampičky.

4. LED osvětlení stoupá na oblibě díky klesající ceně

Stále častěji se začíná objevovat LED svietidlá i v českých domácnostech. Pořád se jedná o poměrně nákladnou záležitost, ale dovolí vám realizovat dříve nemožné světelné kreace. Třeba český výrobce JIKA prodává manželskou postel, kde je spodní hrana nasvícena pomocí světelného pásu z LED diod. V místnosti tak panuje příjemné intimní osvětlení. Stejně tak lze LED žárovky zabudovat přímo do schodů či podlahy a získáte moderní designový prvek. Možnosti jsou tak omezené pouze vaší fantazií. Zároveň vás může těšit, že LED žárovky mají nízkou spotřebu elektřiny.

5. Speciální typy osvětlení

Jako zajímavost můžeme zmínit, že existují i speciální typy světel. Například speciální závěsné lampičky, které osvětlují váš oblíbený obraz nebo lampička ve vitríně osvětlující vaše trofeje a poháry.

A jaký z našeho článku vyplývá závěr? Osvětlení je neodmyslitelnou součástí každé místnosti, a proto by se s jeho výběrem mělo začít dříve, než začne samotná rekonstrukce.

Článek sepsán ve spolupráci s Feim.sk