Travertin – jedinečný materiál, na který se zapomnělo

Setkali jste se již někdy s tímto názvem? Pravděpodobně ano, jen o tom nevíte. Představíme vám tento dávno zapomenutý materiál, protože se znovu začíná využívat i v rodinných domech.

Travertin je hornina, která se dříve užívala jako stavební kámen. Složením se přibližuje vápenci, avšak s tím rozdílem, že jeho struktura je pórovitá. Vyskytuje se především v krasových oblastech a v současné době se s ním lze setkat hlavně jako s obkladovým dekoračním materiálem nebo dlažbou. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Pro použití jako dlažba se obvykle travertin plní tmelem nebo pryskyřicí a následně se leští, aby jeho povrch byl krásně rovný. Povrch se pak upravuje speciální chemickou úpravou, aby se omezila smýkavost. Taková dlažba je pak ideální do interiéru i exteriéru, protože travertin je přirozeně mrazuvzdorný.

Víte, že LED žárovky mají nižší spotřebu elektřiny?

Nejběžnější zbarvení

Ve své původní podobě je travertin většinou béžový, nažloutlý, případně žlutohnědý. Jak už bylo napsáno v úvodu tohoto článku, v minulosti byl i stavebním materiálem. Takové užití je možné v rozsáhlé míře vidět v antickém Koloseu v Římě, které je z něj ze své větší části postaveno.

Koloseum v Římě, zdroj: sxc.hu

Travertin – výhody

Travertin, tak jako každý přírodní materiál, je ceněn díky svému jedinečnému a neotřelému vzhledu. Ten je proto považován za velkou přednost a řadí se k luxusním materiálům používaným při stavbě honosných sídel. Je odolný vůči mechanickému poškození, dobře snáší vysoké i nízké teploty a nevadí mu ani vlhkost.

Hledáte levný nábytek?

Travertin – nevýhody

Na druhé straně vykazuje i jisté nedostatky. Z těch pragmatických lze zmínit vyšší pořizovací cenu (cena se pohybuje od 1200Kč/m2), která souvisí především s nákladnou těžbou a zpracováním. Mimo to jde o materiál poměrně křehký, a tak je potřeba opatrnosti při montáži a dostatečně silných vrstev, aby se travertin nepoškodil.

Travertin jako obkladový materiál, zdroj: shutterstock.com

Travertin se v tuzemsku vyskytuje především na Moravě a Přerovsku, ve světě pak v Chorvatsku, Turecku a Itálii. Jedná se o luxusní variantu obkladů a dlažeb, která je od běžně dostupných možnosti naprosto odlišná a originální. I když se travertin v moderní době užívá jinak, než bylo zvykem, stále si uchovává své neměnné kouzlo.

1 comment for “Travertin – jedinečný materiál, na který se zapomnělo

Comments are closed.