Teplovzdušné rozvody – využijte teplo z krbu na maximum

Pokud máte doma krb, vyplatí se využít teplo, které produkuje, v co nejvíce místnostech. Krb jako takový má velice vysokou výhřevnost, a tak zvládne vytvořit teplo i jinde než jen v prostoru, kde stojí. Jak na to?

Stačí si v domě instalovat teplovzdušné rozvody. Jaké výhody a nevýhody tato možnost skýtá?

Princip rozvodů je jednoduchý. Teplý vzduch je totiž přímo u krbové pece nasáván s pomocí speciálního ventilátoru, dále je filtry očištěn od případných nečistot, aby mohl být nakonec přenášen do ostatních místností izolovanou hadicí.

Teplo z krbu je levné teplo

Pro vytápění obydlí s pomocí krbu jasně hovoří několik argumentů. Mezi nimi určitě převládá otázka financí. Většinou se totiž v krbu topí dřevem nebo briketami, což jsou jedny z nejlevnějších paliv a jsou velice dobře k sehnání. Dále je třeba zopakovat vysokou výhřevnost krbových vložek oproti běžným kamnům. Tato vlastnost také zajišťuje, že teplo z krbu je možné rozvádět po celém bytě.

Teplovzdušné rozvody mají i drobné nedostatky

Jak už bylo vzpomenuto v úvodu článku, nelze očekávat, že toto řešení bude naprosto bez chybiček. Ještě než se pro něj rozhodnete, musíte počítat s tím, že k ohřevu vzduchu v domácnosti je využíváno teplo vznikající v jedné místnosti. Takže pokud se právě v této místnosti nachází nějaký zdroj zápachu, během několika málo okamžiků se zápach objeví všude.

Tip: Používejte doma elektronická cigareta, ať zápachem neobtěžujete okolí!

Navíc je při cirkulaci vzduchu výrazný rozdíl mezi teplotami, které jsou u země a které jsou ve vyšších pozicích, což je velice nezdravé, a tak je třeba spodní část těla oblékat mnohem důkladněji. Protože je-li zima od nohou, pak vám nepomůže ani hrubý kožich.