Svítidla pro váš domov

Na trhu se prodává nepřeberné množství různých svítidel a způsobů osvětlení, v dnešním článku vám přiblížíme moderní trendy v této oblasti.

Trendy v osvětlení jsou jasné, částečně dané legislativou dle které do roku 2012 bude zakázán prodej klasických žárovek. Většina starších světel zvládne sice i moderní úsporné zářivky, ale dle vyjádření architektů je v dnešní době spíše trend nahrazovat je bodovým nebo vícezdrojovým osvětlením. Váš domov tak působí mnohem útulněji.

Centrální osvětlení místnosti je značně nepraktické, protože zpravidla svítí nejvíce tam, kde to nepotřebujete. Například v obývacím pokoji je praktické, pokud jeden zdroj světla umístíte za televizi např. nástěnná svítidla. Tím snížíte vysoký kontrast při nočním sledování televize a ulevíte vašim očím.

Velice praktický doplněk je stmívač. Je to jednoduché zařízení, které se nainstaluje místo klasického vypínače. Zpravidla pak světlo ovládáte otočným kolečkem, kterým plynule nastavujete intenzitu osvětlení. Tento stmívač obsahují i některé lampy a lampičky.

Při osvětlení kuchyní či koupelen můžete využít bodovky. Ty mají především výhodu v tom, že můžete dosáhnout rovnoměrného osvětlení na větší ploše. Asi vás tedy nepřekvapí, že jako první se používaly ve výrobních halách.

Zvláštní kategorií svítidel jsou dětská světla. Na stínítku je vyobrazen dětský motiv a tak zajisté udělá radost každému dítěti mnohem více než klasický lustr.