Máte málo úložných prostor v bytě? Využijte několik osvědčených fíglů

shutterstock.com

shutterstock.com

V dnešní době už málokdy najdete byty, které by měly velké plochy jednotlivých místností. Poptávka je totiž po menších bytech s menším prostorem, kde jsou pochopitelně i menší pořizovací náklady. Ovšem do malého bytu se také musí vejít velká spousta věcí. To bývá u některých domácností problém. Kompozice a velikost bytu je vyhovující, ale chybí dostatek úložných prostor. I tento problém ovšem má své řešení.

Naučte se efektivně využívat prostor

Mnoho problémů s nedostatkem úložného místa v domácnostech spočívá v nedostatečně uspořádaném prostoru. Mnoho domácností totiž stále neumí dostatečně využít celou plochy domácnosti tak, aby vytvořila volná místa. Někteří z nás se bojí toho, že budou mít méně volného prostoru a budou omezeni. Při správném rozvržení se vás žádná omezení nedotknou. Stačí daný prostor chytře využít.

Rozkládací sedačka s úložným prostorem, zdroj: shutterstock.com

Rozkládací sedačka s úložným prostorem, zdroj: shutterstock.com

Pokud si myslíte, že se do vaší domácnosti už nevejdou žádné skříně ani další úložné prostory, nebojte se výrazných zásahů. Můžete razantně předělat vzhled jednotlivých místností i kompozice bytu. Při správné realizaci této změny zjistíte, že se vám v bytě najednou objeví velké množství místa, které se dá využít pro uskladnění starších věcí a bude dokonce místo i na věci nové. V tomto ohledu je výhodné vytvořit nenápadné výklenky na vestavěné skříně, které dokonale využijí váš často atypický prostor.

Celou změnu chce důkladně naplánovat

Předělání interiéru za účelem získání většího úložného prostoru samozřejmě není záležitostí, do které byste se měli pouštět bezhlavě. Nejdůležitější je správné naplánování a rozvržení interiéru. Rozhodně se vyvarujte přemísťování naslepo a nejprve si zkuste vše namalovat na papír. Pokud si myslíte, že takovou změnu sami nenaplánujete, využijte služeb profesionálů. Bytoví architekti vám i v těchto situacích dokáží účinně pomoci a vyřeší problém s místem. Návrh vás bude stát určitý finanční obnos, ale budete mít jistotu správně vyřešeného interiéru.

zdroj: jninterier.cz

zdroj: jninterier.cz

V případě, že si budete změnu navrhovat sami, zkuste v bytě najít místo, které by bylo vyhrazeno pouze pro uskladnění věcí. Vytvořte třeba zcela novou přepážku. Pomocí sádrokartonu nebo OSB desek se dá nové místo pro věci vytvořit velmi snadno. Nejčastěji se nové místo pro věci vytváří přepažením chodeb, ložnic nebo kuchyně. To jsou místa, která mohou sloužit pro zvýšení úložného prostoru.

Uskladněte sezónní věci tak, aby nepřekážely

Hodně místa v domácnostech zabírají také sezónní věci. Ty se využívají pouze za příhodného počasí a mohou být v době nečinnosti uskladněny na uzavřených místech. Velmi vyhledávané jsou pro tyto účely také postele s úložným prostorem. Pod postelí mohou být uskladněny letní i zimní věci v dobách, kdy je nepoužíváte.

Pokud máte v domácnosti také problémy s vlhkostí podlahy a uskladnění pod postelí je nepraktické, můžete využít jinou variantu. Dbejte také na uspořádání jednotlivých věcí ve skříních. Velmi oblíbenou variantou jsou komody. Jejich přehledný systém šuplíků dokáže divy. Velmi využívanou variantou jsou také skříně na kolečkách, které mohou odpočívat na místě, kde nejdou otevírat. V případě potřeby je pouze posunete, vyndáte věci a znovu zastrčíte zpět.

Nebojte se využít celou výšku prostoru

Daný prostor v místnosti prostě nafouknout nejde. Můžete ho ale využít od podlahy až ke stropu. Nebojte se nákupu skříní, které budou svou velikostí sahat až ke stropu. V horních patrech skříně mohou být uskladněny právě nepoužívané sezónní věci. Celý spodní prostor skříní je vyhrazen pro aktuální věci. Přístup do horních pater je obtížný, ale bude využíván pouze při výměnách sezónního oblečení.

Využití chodby až ke stropu, zdroj: jninterier.cz

Využití chodby až ke stropu, zdroj: jninterier.cz

Pokud budete nakupovat běžné velikosti skříní v obchodech, je velká pravděpodobnost, že nebudou dokonale sedět v prostoru. I tím se můžete obrat o potřebné místo. Proto si nechte vyrobit skříně na míru, které do daného prostoru dokonale zapadnou.

1 comment for “Máte málo úložných prostor v bytě? Využijte několik osvědčených fíglů

  1. majka
    24.4.2014 at 13:59

    Díky za tipy, právě rekonstruujeme náš byteček, takže se rozhodně hodí…

Comments are closed.