Které podlahové vytápění je pro vás vhodné?

Podlahové vytápění je v posledních několika letech stále častěji využívanějším typem vytápění novostaveb, domácností a také starších rodinných domů. V praxi se používají dva systémy. Které to jsou a jaký zvolit vám poradíme v dnešním článku.

Proč je výhodné topit od podlahy?

Principem podlahového vytápění je umístění topného tělesa pod podlahou v místnosti. Podlahové topení tak nepodporuje přímou cirkulaci vzduchu v místnosti. K vytápění využívá sálavého proudění tepla, takže u podlahy je proto vždy tepleji než ve výši hlavy. To je mnohem efektivnější a pocitově příjemnější způsob vytápění, než klasické radiátory.

V případě klasického vytápění topnými tělesy je vzduch ve výšce hlavy teplý, ale nohy zůstávají v chladu, to samozřejmě není příliš příjemné a navíc pro pocit tepla u nohou je mnohdy nutné nadměrně přetápět celou místnost, což samozřejmě vede na podstatně vyšší náklady na vytápění.

Typy podlahového vytápění

Podlahové vytápění je možné obecně rozdělit na vytápění pomocí topných rohoží (elektrických), nebo pomocí teplovodních trubek, ve kterých proudí topné médium.

Jako jednodušší instalace se může zdát varianta elektrických topných rohoží, nicméně na trhu s teplovodním podlahovým vytápěním je značné množství produktů, jejichž instalace je také velmi snadná. Většinou se podlahové topení umisťuje do novostaveb, takže je vhodnější zvolit teplovodní variantu. Z dlouhodobějšího hlediska má nižší náklady na provoz.

Teplovodní podlahové topení, zdroj: getasystem.cz

Ideální ve spojení s tepelným čerpadlem

Jednou z nejčastěji nasazovaných stavebnicových systémů tepelného vytápění je Getasystem. Tento systém teplovodního vytápění a podlahového topení se využívá nejčastěji ve spojení s tepelnými čerpadly různých typů. Nespornou výhodou takového podlahového topení je možnost přesné regulace teploty v každé místnosti. V každé místnosti, kde je podlahové topení, je možné nastavit na termostatu jinou požadovanou teplotu.

Podlahové topení je ideální pro alergiky

Teplovodní podlahové topení tak nabízí ideální rozložení teploty v objektu a jednotlivých místnostech a v porovnání s klasickým radiátorovým vytápěním stačí pro tepelnou pohodu nižší nastavená teplota (až o 2-4 °C).

Podlahové topení navíc vyniká i dalšími vlastnostmi, které majitelé nemovitostí rozhodně ocení. Především je absolutně bezúdržbové, bez jakýchkoliv nákladů na servis či revize. Navíc je podlahové topení v objektu zdraví prospěšné a vhodné především pro alergiky, protože způsobuje minimální cirkulaci vzduchu a prachu v místnosti.