Jak pečovat o zahradní nábytek

Blíží se jaro a to je čas, kdy je potřeba začít myslet na váš zahradní nábytek a péči o něj.

Nejprve je důležité vědět, z jakého materiálu je váš zahradní nábytek vyrobený. Každý materiál má své specifické požadavky, které je dobré znát, a proto vám přinášíme následující souhrn.

Stále u nás převládá plastový nábytek zejména kvůli své nízké ceně a díky snadné údržbě. Tento nábytek si většinou pořizují lidé, kteří žádný nemají, a nebo ho využívají jen příležitostně.

Péče o plastový nábytek

Plastový nábytek je téměř bezúdržbový, ale i přesto by se mělo dodržovat několik zásad, pokud chcete, aby vám dlouho vydržel. Jaké první je dobré nábytek nevystavovat přímému slunečnímu záření. Kvalitní plastový nábytek má sice zvýšenou ochranu proti UV záření, ale i tak negativně ovlivňuje jeho životnost. V případě bílého nábytku může docházet k šednutí plastu.

Pro hezký vzhled doporučujeme na jaře nábytek pořádně umýt od všech nečistot. Můžete použít domácí prostředky určené na plasty (PE) nebo specializované přípravky v prodejnách se zahradním nábytkem.

Dřevěný nábytek vyžaduje více péče

Dřevěný nábytek je náročnější na údržbu, což asi nikoho nepřekvapí. Zejména pokud chcete, aby si dlouho zachoval svůj původní vzhled. Důležitý je typ dřeva, který jste zvolili při koupi. Na trhu se drtivá většina zahradního dřevěného nábytku vyrábí ze severské borovice nebo exotického dřeva (teak, meranti, eukalypt, …). Časem dochází zejména k jeho sesychání, které se projevuje šednutím a prasklinami. Rychlost tohoto procesu přímo ovlivňují podmínky, kde máte nábytek umístěný. Není vhodné dlouhodobě vystavovat nábytek slunečnímu záření. Dle těchto okolností je nutné přizpůsobit nátěr nábytku – obvykle se doporučuje jednou ročně.

Při čištění od nečistot není vhodné používat chemické prostředky. Pokud nestačí mýdlová voda doporučujeme raději zvolit speciální na čištění dřevěného nábytku nebo se poradit s prodejcem.