Jak funguje kondenzační plynový kotel?

shutterstock.com

shutterstock.com

Kondenzační kotle se začínají postupně objevovat i v českých domácnostech. Jednak je to řešení první volby do nových rodinných domů, ale někteří zákazníci se uchylují i k výměně svého stávajícího. Získají tím modernější kotel s vyšší účinností. Jak je to možné?

Pokud máte do domu zavedený plyn, pak jej můžete využívat nejen k vaření, ale také k ohřevu vody a v neposlední řadě i k vytápění objektu. Pro tyto případy je vhodné do domu instalovat plynový kotel. Vzhledem k tomu, že ceny plynu už zdaleka nejsou tak výhodné jako před deseti či patnácti lety, je potřeba brát ohled na účinnost kotlů tak, aby byla spotřeba plynu co nejnižší a přitom bylo zařízení efektivní. Velmi dobrým řešením jsou z tohoto hlediska moderní kondenzační plynové kotle.

Plynové kotle, které využívají princip kondenzace, mají mnohem vyšší účinnost nežli běžné varianty kotlů. Je to dáno tím, že využívají odpadní spaliny.

Princip kondenzace u plynových kotlů

Princip kondenzačního kotle je zhruba následující. Spaliny, které by jinak odcházely bez dalšího využití skrz komín ven z domu, jsou dále využívány. Kondenzační zařízení v kotli si z nich odebere energii tak, že dojde k ochlazení vodní páry ze spalin ve výměníku. Vznikne tak teplo, které je dále využito pro ohřev vody, případně i pro vytápění.

Ideální ve chvíli, kdy doma máte podlahové topení

Plynové kotle, které fungují na tomto principu, se nejvíce vyplatí ve chvíli, kdy je používáte pro podlahové vytápění. Stejně tak jsou vhodné i ve chvíli, kdy v domě máte vytápěcí systém s radiátory.

Kondenzační kotle Junkers

Moderní kondenzační plynové kotle, které mají účinnost přes 100%, pořídíte v internetovém obchodě topenivodaplyn.cz. Ten nabízí především kotle značky Junkers, jež je už více jak sto let jednou z nejvýznamnějších značek na světě.

Plynové kotle Junkers se vyznačují vysokou účinností a také velmi dlouhou životností. Jde o zařízení, která jsou vhodná pro klasické rodinné domy, využít se ale dají také pro větší bytové domy, rekreační a komerční objekty. Jsou k dostání v mnoha variantách.

1 comment for “Jak funguje kondenzační plynový kotel?

  1. boni
    1.5.2014 at 08:53

    Zajímavé, uvažoval bych o nich, jenže je zatím cena dost vysoko. Máte ho někdo? Dá se opravdu uspořit?

Comments are closed.