Jak pracuje zahradní architekt?

shutterstock.com

shutterstock.com

Využití služeb zahradního architekta začíná být v dnešní době stejně žádané, jako služby bytových architektů a designérů. Zahradám totiž v současnosti věnujeme stále větší pozornost. Stále více dbáme na to, aby se zahrady u rodinných domů staly pravou okrasou rodinných domů. I uspořádání prvků na zahradách má svá přísná pravidla. Pokud chcete mít zahradu s dokonalým výsledkem, je zapotřebí tato pravidla dodržovat. Zahradní architekti to dokáží.

Každá zahrada musí být originál

Každá zahrada má odlišné dispozice, různé velikosti, tvary i umístění. Nedá se tedy říci, že by všem zahradám slušel jeden vzhled. Zahradní architekti dokáží být v tomto ohledu velmi kreativní. Ze zkušeností už ví, co jednotlivé typy zahrad potřebují. Samozřejmě hlavní slovo máte vy. Přeci jen se jedná o vaší zahradu, ale zahradní architekti dokáží realizovat vaše požadavky. V případě, že je vaše volba vybavení zahrad špatná a zahradě by nevyhovovala, měli by vás na tuto skutečnost zahradní architekti upozornit. Vzájemnou spoluprací vašich představ a zkušeností architektů by mělo být dosaženo vysněného cíle – skvělého vzhledu zahrady.

Vybírejte pečlivě

Jen opravdu zkušení zahradní architekti dokáží z vaší zahrady vytvořit pravý designový skvost. Je proto velmi důležitý výběr správného architekta nebo zahradního architektonického studia. Ověřte si jejich kvality. Nechte si ukázat návrhy již realizovaných projektů. Soustřeďte se také na to, zda všechny projekty nejsou podobné nebo dokonce stejné. Takový případ značí, že zahradnímu architektovi schází zkušenosti nebo kreativita.

Osobní schůzka a souhrn vašich představ

Prvním krokem spolupráce by měla být osobní schůzka. Nejlépe na vaší zahradě. Právě zde si může architekt prohlédnout celý prostor a vytvořit si představu. Vy sdělíte architektovi vaše požadavky a představy o provedení zahrady. Architekt je doplní o své vize a nápady a společně dojdete ke shodě v navrhovaném řešení. Na základě této schůzky architekt může vypracovat 3D návrh vaší nové zahrady.

Základem je jednoduchý schématický plánek, zdroj: shutterstock.com

Základem je jednoduchý schématický plánek, zdroj: shutterstock.com

Nechte si prostor na přemýšlení a nebojte se zeptat

Nezapomínejte na to, že 3D návrh zahrady nemusíte odsouhlasit okamžitě při předání. Vše si můžete promyslet a zvážit. Mnozí zahradní architekti vám nepředkládají jen jeden, ale více návrhů. Správné rozhodování je tedy složitější. Nebojte se zahradnímu architektovi pokládat otázky. Spolehliví zahradní architekti by vám společně s 3D návrhem měli dát i detailní výklad o celém projektu.

Co by vám měli architekti o projektu říci?

Společně s návrhem zahrady by měl architekt také vše detailně popsat. Ve správném popisu zahrady a 3D návrhu by neměly chybět tyto body.

 • Co konkrétně v zahradě bude a kde to bude
 • Proč právě zvolené druhy vybavení zahrad
 • Proč toto rozvržení
 • Kolik materiálu bude třeba
 • Jaké práce budou zapotřebí vykonat
 • Kolik rostlin bude v zahradě a jaké to budou
 • Neměl by chybět ani rozpis a naplánování prací
 • Rozpočet na realizaci zahrady

Kolik může stát realizace zahrady s architektem?

Společně s návrhem by vám měl architekt nabídnout také rozpis položek, za které platíte. Ten by měl být rozdělen na ceny za materiál, květiny, stromy, trávu a na ceny za práci. Tam se může počítat práce architekt a jeho výdaje. Spolehliví architekti vám také nabídnou možnost realizace zahrad buď svou společností nebo spolehlivými partnery. Základní ceny nových zahrad se mohou pohybovat od 200 Kč/m2. Při složitějších stavebních úpravách a výběru dražšího vybavení může být cena za metr čtvereční zahrad i 1 800 Kč.

2 comments for “Jak pracuje zahradní architekt?

 1. viktor
  25.4.2014 at 07:30

  Nejsem si úplně jistý, jestli se v současné době vyplatí utrácet peníze za architekta. Podle mého názoru si každý může zahradu naplánovat sám. Možná kdyby to nestálo tisíce, tak bych do toho šel :-)

Comments are closed.