Dobře větraná ložnice podporuje zdravé spaní

shutterstock.com

shutterstock.com

Ložnice je pro mnohé jedním z nejoblíbenějších míst v bytě, nechodíme sem jenom spát a relaxovat, ale učit se, hrát si s dětmi i mít své soukromí. Plní tak řadu úkolů, které jsou pro nás důležité. Jak si pobyt v ložnici zlepšit? Na to se podíváme v dnešním článku.

Ložnice bývá místo s velkým úložným prostorem

Je to místnost, kde často skladujeme ložní prádlo, a proto je vhodné pořízení vhodného nábytku, nebo šatní skříně, která může být i vestavěná. Je pohodlné mít oblečení hned po ruce. Avšak příliš dřevěného nábytku může také způsobit problémy, protože se za skříněmi může držet vlhkost a postupně vzniknout plíseň, kterou na první pohled nevidíme. Řešením je pravidelně větrat.

Pravidelně větrejte

Ložnice se doporučuje hodně a často větrat, ideálně je otevřít okno naplno na několik minut několikrát denně, znepříjemní to život roztočům a vyměníme tak v pokoji vydýchaný vzduch, který je zde od předešlé noci. Roztoči mají rádi vlhkost, která je vyšší jak padesát procent.

Je dobré tedy do interiéru zakoupit teploměr a vlhkoměr. Roztoči mají rádi teplotu mezi 22 a26 stupni celsia a jak už bylo řečeno, tak vlhký vzduch, ideální je pro ně kolem 70 procent, ale dokáží se přizpůsobit i vlhku nad 50 procent, pokud je v ložnici vlhkost nižší, pak na ně má opravdu nepříznivý vliv a my obyvatelé ložnice můžeme zaplesat.

Peřiny pravidelně větrejte

Pokud větráme své peřiny hned po ránu a venku je horko, pak dáváme těmto škůdcům ideální podmínky, jak se množit a prosperovat. Vlhkost během dne kolísá, ale po ránu bývá vysoká. To, co je ale vyplaší, je denní světlo. Pokud ovšem jsme zvyklí ráno stlát, a dáme peřiny do peřiňáků nebo zasteleme pod přehoz, pak poskytneme roztočům stejné pohodlí jako v prvním zmiňovaném případě.

Místnost bez velkých skříní je ideální, zdroj: shutterstock.com

Místnost bez velkých skříní je ideální, zdroj: shutterstock.com

Člověk totiž v průměru vypotí až půl litru potu, takže jsou peřiny opravdu hodně vlhké. Pro dospělého to bude novinka, ale naše děti se zaradují, ony totiž o své peřiny pečují líp než my sami. Jak to?

Když je po probuzení trochu odhrnou, a tím je natřepou, ale nepřehání to tolik, jako my dospělí, pak to dělají správným způsobem. Natřepání je důležité z toho důvodu, aby se z nich uvolnila vlhkost, jež se do nich v noci dostala. Ráno ložnici vyvětrejme, aby z ní mohla vlhkost uniknout a pokud chceme peřiny dát do peřiňáku nebo zastlat přehozem, pak by se tak mělo stát několik hodin po větrání. Přikrývka a polštář tak zůstanou hezky příjemně vzdušné.

Větrat peřiny venku není přežitek

Pak je ještě jeden způsob, který roztoči nemají rádi, a to je mrazivo. Pak se dají peřiny hezky větrat venku, ale to samozřejmě není v létě, ale v zimě. Peřiny můžeme přehodit přes balkonovou opěru. Když se teplota okolí pohybuje kolem nuly a ještě pofukuje mírný vítr, je to ideální šance, jak se zbavit nevítaných návštěvníků. Ti nemají rádi sluníčko a mráz také, navíc když je venku teplota kolem nuly, tak je i minimální vlhkost vzduchu. Takže splňujeme všechny podmínky, které naši malí příživníci nemají rádi.

1 comment for “Dobře větraná ložnice podporuje zdravé spaní

  1. Jana Perná
    2.7.2013 at 11:11

    Nevím, ale vlhkost nižší než 50% není zase vhodná pro nás?

Comments are closed.