Co všechno je zahrnuto v ceně nového bytu?

shutterstock.com

shutterstock.com

Při koupi bytu je potřeba zvážit mnoho věcí. Když už však padne konečné rozhodnutí, měli byste si také ověřit, co všechno vlastně cena nového bydlení zahrnuje. Pod pojmem standardní vybavení se může skýtat cokoliv. Obvykle se však jedná o takové zařízení, bez kterého by nebylo možné bytovou jednotku používat. Přinášíme vám přehled, s čím můžete u nového bytu počítat.

V základní ceně bytu proto obvykle jsou podlahy, obklady, sanitární keramika, konkrétní administrativní služby apod. Každý developer zahrnuje do konečné částky něco jiného, proto se vždy pečlivě informujte dopředu, abyste nakonec nebyli nemile překvapeni.

Tip: Pokud si byt rezervujete včas, můžete výslednou podobu bytu ještě ovlivnit. Navíc v případě koupi bytu před dokončením můžete získat slevu. Například se jedná o byty v Záběhlicích, které budou dokončeny jaře 2013.

Co znamená standardní vybavení/provedení bytu?

Základně zahrnuje cena danou bytovou jednotku a k ní přilehlé prostory, sklepní box, terasu nebo balkon. Co se týče služeb developera, k těm se řadí vyhotovení různých smluv, od rezervační až po kupní včetně souvisejících dokumentů, jako jsou listy o vlastnictví či vše potřebné k jednání s bankou o hypotéce a financování. V mnoha městech je povinná i úprava plochy okolo bytového domu, aby u něj bylo možné parkovat. Avšak pokud chcete mít záruku, že zaparkujete, je nutné si zakoupit přímo parkovací stání.

Takto si byt musíte zařídit sami, zdroj: zelenybotic.cz

Takto si byt musíte zařídit sami, zdroj: zelenybotic.cz

V otázce samotné bytové jednotky se pak jedná o tradiční keramické obklady v koupelně a na WC, a to do výšky 2 metrů. Dále cena obsahuje i povrchovou krytinu. Nezbytnou součástí jsou i vývody na pračku, myčku či digestoř, troubu a další elektronické pomocníky či elektroniku. Kuchyně bývá součástí ceny bytu výjimečně v rámci různých slevových akcí, ale rozhodně to není standard. Mimo to se do bytu dávají i částečně prosklené vnitřní dveře.

Co naopak nebývá zahrnuto v ceně?

Na druhé straně obvykle nepočítejte s tím, že byt bude vybaven kuchyňskou linkou se spotřebiči, svítidly, rozvody pro počítačovou síť apod. Vše ovšem záleží na konkrétní podobě smlouvy. Existují samozřejmě i developerské projekty, u kterých si můžete domluvit kompletní vybavení, abyste se posléze nastěhovali do bytu, který půjde hned od první chvíle užívat na sto procent.

Jak může vypadat váš byt, zdroj: zelenybotic.cz

Jak může vypadat váš byt, zdroj: zelenybotic.cz

Je pravdou, že v poslední době mají developeři problém udat nové byty v Praze (ale i v jiných městech). Snaží se tak nabízet různé služby navíc, aby se od sebe odlišili. Někdo vám poskytne zdarma bytového architekta, aby vám zařídil byt na míru jiný třeba slevy u vybraných prodejců nábytku a jiného vybavení bytu.