Nejdražší na bytě je dobrá poloha

wikipedia.org

wikipedia.org

Jak se říká: „V Praze je blaze, ale draze,“ a o bydlení to platí dvojnásobně. Nespokojíte-li se se standardním bydlením, pak musíte počítat, že za nadstandard si zaplatíte od 100 tisíc korun za metr čtvereční. Pokud chcete bydlet v luxusním bytě v centru Prahy, pak je cena ještě vyšší – začíná na 150 tisících korunách. A co cenu bytů ovlivňuje nejvíce?

Prestižní adresa

Pokud chcete bydlet v Praze na prestižní adrese, pak si připravte na pořízení bytu několik milionů. Mezi atraktivní adresy patří hlavně historické centrum Prahy – Hradčany, Malá Strana, Josefov a Staré Město. Dalšími žádanými lokalitami jsou Vyšehrad, Troja a Vinohrady. Věřte, že právě prestižnost adresy způsobuje i několikamilionový rozdíl v kupní ceně. A přívlastkem „několikamilionový“ rozhodně nepřeháníme. V současné době je luxus dán spíše lokalitou a velikostí bytu, než vybavením jeho interiéru.

Rezidence Korunní v Praze na Vinohradech, zdroj: sekyragroup.cz

Rezidence Korunní v Praze na Vinohradech, zdroj: sekyragroup.cz

Výhled z okna

Jistě to znáte. Chystáte se na dovolenou a chcete si rezervovat v hotelu pokoj s výhledem na moře, který je však o několik desítek procent dražší než ostatní pokoje v hotelu. Stejně tak je to i s byty. Panoramatický výhled na Prahu může kupní cenu bytu navýšit až o několik desítek procent. Mezi další faktory, které ovlivňují výši pořizovací ceny nového bytu v Praze je dostupnost veřejnou dopravou, vybavenost okolí, parkování a podobně. Vybavení bytu se vám paradoxně do kupní ceny až tak nepromítne.

Panoramatická okna, zdroj: sekyragroup.cz

Panoramatická okna, zdroj: sekyragroup.cz

Extrémem jsou luxusní byty za desítky milionů

Luxusní byt na lukrativní adrese s výhledem na historickou Prahu – to je asi snem každého z nás. Jeho cena se pohybuje v řádech milionů. Uvedeme si pár reálných příkladů luxusních bytů. V Dušní ulici se vám nabízí přepychový byt o rozloze 94 metrů čtverečních s výhledem na Španělskou synagogu za necelých 15 000 000 korun. Ale jsou i dražší byty, například v Rezidenci Petrského náměstí jsou na prodej byty za více než 20 000 000 korun.