Čekáme dítě – potřebujeme větší byt?

Stanete se za chvíli hrdými rodiči a přemýšlíte nad tím, jestli by nebylo vhodné přestěhovat se do většího bytu a dopřát miminku vlastní pokoj? Nebo stěhování počká, až bude děťátko větší?

Příchod potomka na svět je jistě radostná událost, která s sebou však přináší spoustu povinností i obtíží. A rozhodně se nejedná o levnou záležitost. Pokud tedy uvažujete, zda byste v rámci úspor rodinné kasy prozatím oželeli samostatný pokoj pro miminko, podívejte se s námi, co to v sobě skrývá za záludnosti.

Vyspíte se ve třech?

Uvažovali jste nad tím, že dětskou postýlku umístíte do ložnice? V prvních týdnech rodičovství vás bude miminko denně budit a dožadovat se nakojení, a proto se zdá být tato varianta jaksi přirozená. I když se však probděným nocím nevyhnete, není nutné, abyste bez spánku byly v noci oba. Jestliže totiž necháte spát miminko ve vlastním pokojíčku, může tam s ním v počátečních týdnech spát i jeden z rodičů. Druhý se dosyta vyspí a druhého dne si mohou tuto úlohu vyměnit.

Pokud tedy postýlku do ložnice umístíte, neusínejte s miminkem ve své posteli. Strach ze zalehnutí vám totiž nedá spát a vy se připravíte i o ty poslední minuty spánku. Nehledě na to, že byste svému potomkovi také skutečně mohli ublížit.

Ať už však budeme s miminkem spát v jedné místnosti nebo mu zřídíte vlastní pokojíček, dbejte také na výběr správné dětské matrace, ať se v noci netrápí také vaše děťátko.

Hračky a soukromí

Bez dětského pokojíčku také musíte počítat se spoustou hraček, které se vám budou válet po zemi a najdete je i v posteli a časem ve své skříni, prostě všude. Vaše ložnice tedy za pár dní začne připomínat spíše jednu velkou hračkárnu.

S dítětem v ložnici také musíte počítat se ztrátou soukromí. Své večerní hrátky budete muset směřovat na pohovku do obýváku, abyste miminko nevzbudili.

Miminko bez vlastního pokoje je jistě zvládnutelné, ale představuje to mnohem více nepohodlí, než byste byli ochotni na první pohled připustit. Často to může vyústit až v partnerskou krizi, protože vám to kompletně změní život. Myslete na to včas.