Smaltované nádobí, co od něj očekávat a kde ho sehnat?

domacipotreby-franta.cz

domacipotreby-franta.cz

V dnešní době si můžeme vybrat z široké nabídky různých druhů nádobí – např. nerezové, titanové, litinové nebo smaltované. Posledně jmenovaný druh nádobí už nepatří mezi ty nejpoužívanější, ale díky svým charakteristickým vlastnostem je smalt stále oblíbený u mnoha lidí. Jaké jsou typické vlastnosti smaltovaného nádobí, v čem spočívají jeho největší výhody, kteří výrobci patří k těm nejlepším a kde si toto nádobí můžeme zakoupit?

Co je to smalt a kde všude se používá?

Vzhledem k tomu, že dnes už mnoho lidí neví, co vlastně termín smalt znamená, nejdříve si řekneme něco o tomto materiálu. Jedná se o křemičitou hmotu, která se dá popsat jako něco mezi porcelánem a sklem. Hmota se při velmi vysokých teplotách (600 až 900 °C) v tavící peci nataví na kovový podklad a sline se v nádherně lesklý a hladký povrch. Tento materiál je sice na jednu stranu velmi křehký, při opatrném zacházení ale může vydržet až stovky let. Kromě výroby nádobí se smalt používá i v jiných oborech – např. v zubním lékařství se využívá na výrobu zubních náhrad, dělají se z něj cedule s označením ulic a čísel domů, nejkvalitnější smalt se pak používá i k výrobě různých šperků.

Základní vlastnosti smaltovaného nádobí

Smaltované nádobí je díky svým vlastnostem skvělou alternativou vůči ostatním druhům nádobí. Mezi jeho základní typické vlastnosti patří:

  • kvalitní a nepřilnavý povrch
  • dobrá tepelná vodivost – teplo je rozváděno rovnoměrně, díky čemuž se jídla připravují rychleji a zdravěji
  • velmi nízká cena – smaltované nádobí patří k těm nejlevnějším
  • zdravotní nezávadnost – nemusíte se bát žádných škodlivých vlivů na váš organismus
  • lze jej používat na všech dostupných typech spotřebičů – elektrické sporáky, plynové sporáky
  • můžete jej využít i pro vaření na indukci
  • bez problémů jej můžete dát i do myčky na nádobí
  • je poměrně snadné na údržbu, jen si musíte dát pozor, aby vám nespadlo na zem (hrozí otlučení)
  • má krásný vzhled a můžete si vybrat z nepřeberného množství barev, motivů a dekorací
zdroj: domacipotreby-franta.cz

zdroj: domacipotreby-franta.cz

Přední výrobci a prodejci

Na výrobu smaltovaného nádobí se zaměřuje celá řada zahraničních firem, několik společností, jež tento druh nádobí vyrábějí, ale najdeme i u nás v Česku. Kvalitní české smaltované nádobí vyrábí např. společnost Belis, která je v tomto směru největším českým výrobcem, další českou značkou, která nabízí smaltované nádobí je pak Orion.

Belis – jedná se o firmu, která vznikla z bývalého státního podniku Sfinx. Její sídlo je v Českých Budějovicích, kde smaltované nádobí vyrábí už od roku 1893. Sortiment společnosti Belis zahrnuje velké množství různých produktů – hrnce, pánve, pekáče, rendlíky, poklice a mnoho dalších.

Orion – jeden z největších českých velkoobchodů s domácími potřebami. Pod značkou Orion se prodávají smaltované hrnce, hrníčky, poklice, kastroly, pekáče a řada jiných produktů.

Pokud máte o kvalitní smaltované nádobí zájem, jedním z českých prodejců jsou „Domácí potřeby – Franta“. Jejich webové stránky, jejichž součástí je internetový obchod, naleznete na adrese www.domacipotreby-franta.cz. Kromě široké nabídky smaltovaného nádobí od předních výrobců si zde můžete vybrat i z bohatého sortimentu dalších domácích potřeb.

zdroj: domacipotreby-franta.cz

zdroj: domacipotreby-franta.cz

Nebudete-li se zbožím spokojeni, můžete jej do 30 dnů vrátit, navíc pokud si objednáte zboží nad 2 500 Kč, máte dopravu zcela zdarma. Kromě e-shopu provozují „Domácí potřeby Franta“ i dvě vlastní kamenné prodejny, které se nachází v Příbrami na Pražské ulici (konkrétně na pěší zóně ve staré Příbrami).

První prodejna je zaměřená na zboží Tescoma a na zboží českých tradičních výrobců jako jsou KDS Sedlčany, Blex, Belis, Porkert, Toner, a mnoho dalších. Druhá prodejna je “speciálka” „Orion-český obchod pro domácnost“.