Sháníte nový plynový kotel do domácnosti? Jaké máte možnosti

shutterstock.com

shutterstock.com

Poměrně dost českých domácností využívá k ohřevu užitkové i pitné vody, případně také k topení plynové kotle. Pokud i vy doma máte plynový kotel, určitě víte o jeho přednostech i nedostatcích. Ve chvíli, kdy už váš starý kotel dosluhuje, je vhodné si rozmyslet, jaký nový typ si pořídíte. V obchodech dnes narazíte na několik druhů plynových kotlů a velké množství značek. Jaký produkt tak pro vás bude nejvhodnější?

Stacionární nebo plynový kotel?

Nejprve je dobré si ujasnit, jaké druhy kotlů jsou v současnosti v prodeji. Dělí se v první řadě podle toho, jak a kde jsou umístěny, respektive jakým způsobem je řešeno jejich upevnění. V případě, že na plynový kotel máte dostatek místa (v kotelně, koupelně či jinde), můžete zvolit stacionární kotel. Ten je umístěn na zemi, má obvykle větší rozměry a je určen spíše pro vytápění větších prostor.

Ve chvíli, kdy bydlíte v menší domácnosti, nebo nemáte dostatek místa, případně chcete kotel používat pouze pro ohřev vody, je asi lepší variantou zvolit závěsný kotel. Závěsné plynové kotle mají výrazně menší rozměry než stacionární. Instalují se na zeď, tudíž nezaberou žádný prostor na podlaze. Právě tento typ kotlů je vhodný v případě, že bydlíte v bytě, případně sháníte plynový kotel třeba na chatu či chalupu.

Klasické versus kondenzační kotle

Plynové kotle se dále rozlišují podle toho, jakým způsobem fungují. V tomto případě lze pořídit klasické teplovodní kotle nebo takzvané kondenzační kotle. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že klasické kotle už nevyužívají vzniklé spaliny. Ty jdou rovnou do komína, aniž by posloužily k dalšímu užitku.

U kondenzačních kotlů jsou naopak spaliny dále využity. Po kondenzaci předají svoji energii (teplo) pomocí výměníku vodě. Mají tak vyšší účinnost. Jsou ale také logicky dražší. Hodí se spíše ve chvíli, kdy pomocí kotle hodláte nejen ohřívat vodu, ale také vytápět interiér domácnosti, ideálně pomocí nízkoteplotního systému.

Kotle od Junkers – sázka na kvalitu

Všechny varianty plynových kotlů vyrábí značka Junkers. Plynové kotle od tohoto výrobce se vyznačují vysokou kvalitou, účinností a spolehlivostí. Pořídit je můžete v obchodě topenivodaplyn.cz. V něm najdete nejnovější typy plynových kotlů Junkers. Kromě samotného prodeje je možné si zajistit také odbornou montáž a případně i servis kotlů.