Přehled přenosného zahradního zastínění

shutterstock.com

shutterstock.com

Za opravdu slunečných a teplých letních dní je ochrana před slunečním zářením a před přímými slunečními paprsky velice důležitá. Samozřejmě, že nikdo z nás nechce sedět v létě doma v obývacím pokoji, ale chceme si pobytu na zahradách co nejvíce užít. A právě proto je na zahradách potřeba mít prostor, který bude poskytovat příjemné klima a hlavně stín. S přenosnými druhy zahradního zastínění si stín můžete dopřát kdykoli a kdekoli. Stačí jen vybrat druh, který by vám vyhovoval.

Slunečníky jsou základním druhem stínění

Nejčastějším druhem zahradního stínění jsou samozřejmě slunečníky. Jejich výhody spočívají v okamžité připravenosti a nároky na terén jsou minimální. V porovnání s ostatními druhy zahradního zastínění mají menší váhu a jsou okamžitě připraveny k přenosu na místo podle vašich potřeb. Jedná se o nejlevnější druh stínění, který můžete pořídit již za 200 Kč. Nevýhodou ovšem je omezená velikost stínícího prostoru. Malá konstrukce totiž omezuje slunečníky ve velikosti stínící látky, která mívá většinou kruhový tvar. Existují i speciální druhy například určené pro campingový stan.

Jaké jsou druhy slunečníků?

Nabídka druhů slunečníků je opravdu velmi pestrá. Vybírat můžete základní modely, které koupíte doslova za pár stovek i propracované modely, které mohou stát i několik tisíc. Výběr je pouze na vás a vašich potřebách. Zde jsou nejvyužívanější druhy slunečníků.

  • Přímé slunečníky – Přímé slunečníky jsou základním druhem slunečníků. Mají látku kruhového tvaru a stabilitu zajišťuje podpěrná noha, která je přímo uprostřed konstrukce. Nevýhodou tohoto slunečníku je, že se dá pouze minimálně přizpůsobovat aktuálnímu stínění. Vyrábí se také přímé slunečníky s kloubem v horní části, který dodává možnost alespoň trochu látku naklánět podle polohy slunce. Noha uprostřed ale bude omezovat v pohybu.
  • Slunečníky s boční nohou – Slunečníky s boční nohou přináší volný prostor v místech pod stínící látkou. Stojná noha je totiž mimo kruhovou stínící látku a pod ní je tedy možný neomezený pohyb. Slunečníky s bočními nohami také můžete lépe otáčet podle aktuální polohy slunce.
  • Slunečníky na fasádu – Slunečníky na fasádu jsou v současnosti velmi využívanou variantou a snaží se konkurovat markýzám. Stínící látky je také umístěná na podpěrné noze. Jenže podpěrná noha není upevněna k zemi, ale ke stabilní a pevní konstrukci. Nejčastěji na fasádu domu nebo na konstrukce zahradních domků a pergol.

Zahradní stany – altány

Zahradní stany v podobě altánů přináší možnost poskytnutí stínu i většímu počtu osob. Jsou většinou tvořeny konstrukcí ze čtyř hliníkových nebo ocelových nohou a střešní konstrukcí do špičky. Přes tuto konstrukci se navlékne potřebná stínící látka a během chvíle máte na zahradě pohodlné posezení ve stínu pro 4 i mnohem více osob. Záleží na druhu a velikosti altánu. Vystavění této konstrukce zabere sice delší čas než rozložení slunečníku, ale při troše šikovnosti může být hotovo i za 10 minut. Tvary zahradních stanů jsou nejčastěji kruhové, čtvercové obdélníkové, ale výjimkou nejsou ani ostatní tvary. Populární jsou také nůžkové party stany, které mají i boční stínění.

Zahradní Altán DUMA o průměru 14 metrů, zdroj: az-impex.eu

Zahradní Altán DUMA o průměru 14 metrů, zdroj: az-impex.eu

Tip: Podívejte se na zahradní houpačky, které jsou velmi populární

Párty stany přinesou komfort většímu počtu osob

Pokud budete potřebovat častěji připravit zastínění většímu počtu osob a chcete jim poskytnout maximální komfort a pohodlí, jsou ideální volbou párty stany. Ty vzhledem připomínají zahradní stany – altány. Většinou mají ale větší rozměry, pevnější konstrukci a odolnější látku. Mohou být určeny i pro celosezónní využívání a nemusí se po využití balit a nepoškodí se. Cenově jsou sice mnohem dražší, ale dokáží dosahovat i několikanásobně větších rozměrů. Navíc jsou v drtivé většině vybaveny i bočnicemi, které ochrání před větrem i deštěm.

1 comment for “Přehled přenosného zahradního zastínění

  1. Petas
    19.6.2014 at 21:02

    slunecniky jsou skvele. ted jsem ale koupil lepsi vec, je to kreslo, resp.lehatko, ktere ho uz v sobe ma zabudovane, je to uzasne,jak na dovolene u more. doporucuju. ;)

Comments are closed.