Počet prodaných nových bytů roste zejména v Praze

zdroj: finep.cz

zdroj: finep.cz

Současná hospodářská krize se nevyvíjí zrovna příznivě, ale prodeje nových bytů, jakoby se tato situace netýkala. O nově postavené byty je stále zájem. Poptávka po nových bytech se stále zvyšuje po celém území naší republiky. Zejména v Praze je poptávka nejvyšší.

Proč je právě Praha nejvíce žádaná?

Vysvětlení, proč je nejvíce žádanou lokalitou prodeje nových bytů právě Praha je velmi mnoho. Praha je hlavním městem naší republiky, což budí zájem především v mladých lidech a ambiciózních pracovnících. Průměr platového ohodnocení je v Praze vyšší, než je průměr ve zbytku republiky. Právě proto mnoho z nás volí stěhování do Prahy.

Věděli jste, že součástí mnoha developerských projektů jsou i nebytové prostory v Praze?

V Praze je také větší možnost najít zaměstnání prakticky ve všech oborech. Poptávka po odborných pracovnících je zde dlouhodobě vysoká. Nezaměstnanost v Praze je naopak menší, než v ostatních velkých městech. Především z těchto důvodů se pražští developeři snaží, aby měli novým obyvatelům Prahy co nabídnout.

zdroj: finep.cz

zdroj: finep.cz

Nové byty rostou po celé Praze

Z dlouhodobých průzkumů vyplývá, že v loňském roce vzrostl prodej bytů v Praze o 2,5%. Tvrdá konkurence mezi stavebními firmami a firmami, které vyrábí materiál pro stavbu snížila cenu výstavby nových bytů. Zákazníkům je jasné, že takto příznivá finanční situace na trhu s nemovitostmi nebude dlouhodobě udržitelná, a tak se snaží situace využít co nejdříve. Marže developerů je v současnosti na minimu, ale to také nevydrží věčně. V minulém roce se přidala i rekordně nízká úroková sazba u hypoték a o pražské byty na prodej začal být opět zájem

Výstavba nových bytů se provádí po celém území Prahy. Nejvíce oblíbené jsou v poslední době především okrajovější části s dobrou dopravní dostupností, ideálně stanicí metra v pěší vzdálenosti. Cena pozemku není tak vysoká, jako v centru, a proto mohou být i ceny bytů levnější. Největší zájem byl v loňském roce o byty v Praze 5, Praze 10 a Praze 9, kde se celkem prodalo více než 800 bytových jednotek. V těchto lokalitách je průměrná cena za jeden metr čtvereční bytu 45 000 Kč.