OSB desky se uplatní nejen při rekonstrukci bydlení

shutterstock.com

shutterstock.com

Možná jste se již s tímto termínem setkali, ale víte, co přesně znamená a kde se používá? Máte se tohoto materiálu bát nebo naopak preferovat při rekonstrukci bydlení? V dnešním článku se dozvíte co to OSB deska je, jak se vyrábí a kde všude ji můžete využít ve vašem bytě.

Kde se vzala OSB deska?

OSB deska je zkratka Oriented Strand Board (což lze volně přeložit jako deska z uspořádaných dřevitých vláken). Dle informací, které se nám podařilo zjistit, se poprvé objevila v roce 1978 v Severní Americe. Odtud se rychle rozšířila do celého světa.

Dřevotříska není OSB deska

Při pohledu na vzhled OSB desky se mnohým může materiál zdát podobný nám dobře známé dřevotřísce, ale není tomu tak. Na rozdíl od dřevotřísky je OSB deska vyrobena lepší technologií, kdy jsou na sebe vrstveny zhruba 2,5 x 15 cm velké dřevité třísky. Ty nejsou uspořádány náhodně, jako v případě dřevotřísky, ale záměrně přes sebe. Tím je dosaženo podstatně vyšší pevnosti. Deska je tvořena dřevem z 95%, zbytek je parafínové emulze, která drží třísky pohromadě a zajišťuje základní ochranu proti vlhkosti.

Pohled na OSB desku před stlačením, zdroj: wikipedia.org

OSB deska před stlačením, zdroj: wikipedia.org (MatthiasKabel)

Využití OSB desek je široké

U nás stále převládá při výrobě nábytku laminátová dřevotříska, ale pomalu se začíná rozšiřovat i nábytek vyrobený právě z OSB desek. Dokáže totiž nabídnout podstatně vyšší pevnost při nižší hmotnosti.

Častěji se s ním ale setkáte ve stavebnictví. V Severní Americe se rychle rozšířil díky masivní výstavbě dřevěných domů, které jsou prakticky celé rodinné domy tvořeny právě z OSB desek.

Výstavba dočasných staveb, různých altánů či filmových kulis na Barrandově, to jsou oblasti, kde se setkáte právě s OSB deskami.

Výhody OSB desek

Když si to shrneme, OSB desky jsou ideálním materiálem pro řadu použití. Jedná se o přírodní materiál, který je velice jednoduše recyklovatelný. Jak známo, dřevo je také dobrý tepelný izolant. Spolu s nízkou cenou tak tvoří materiál, o kterém v budoucnosti určitě ještě hodně uslyšíme.