Jídelní servis – je libo kulatý, hranatý nebo jiný netradiční tvar?

Mezi základní vybavení každé kuchyně patří jídelní servis, s nímž je každé stolování mnohem příjemnější a stylovější. Sejde-li se u stolu celá rodina, pak sada stejných talířů a šálků ještě více umocní hřejivý pocit sounáležitosti. Navíc je možné servis sladit s vybavením celé místnosti, a tak vyšperkovat její vzhled od sebemenšího detailu. Které se hodí pro jakou příležitost?

Jednotlivé jídelní soupravy se liší nejen materiálem, z něhož jsou vyrobeny, nejčastěji to je keramika a porcelán, ale především svým vzhledem, jemuž dominuje tvar každého kousku. V dnešní době se stále do popředí dostávají atypická a originální řešení, i tak pomyslnou klasikou zůstávají kulaté talíře, talířky a další nádobí.

Hranaté a nepravidelné tvary plní nároky i těch nejnáročnějších uživatelů

Jak už bylo zmíněno, aktuálním trendem jsou jídelní sady s hranatými pravidelnými i nepravidelnými tvary. Talíře tak mohou být čtvercové, ale také například ve tvaru slzy či listu nebo mnohoúhelníku, fantazii se meze nekladou, a to ani v otázce použitých barev. Toho využijete především na party, kdy je každá invence vítaným zpestřením. Pokud však hledáte nádobí, které budete používat například při pracovních večeřích, oslavách výročí a podobných formálních příležitostech, pak raději sáhněte po tradičních tvarech.

Kulatý tvar – klasika, co nezklame

I přes trendy oblíbené typy se vyplatí mít doma i servis s kulatým nádobím, který bude vždy aktuální a nikdy nevyjde z módy. Obstarejte si jednoduchou bílou sadu talířů, kterou můžete zvýraznit barevným prostíráním a dalšími doplňky na stole. Nebojte se větších investic, ty se vám vrátí v podobě okázalého a elegantního nádobí, se kterým nikoho neurazíte. Navíc pokud se nerozbije, budete ho mít prakticky navěky jako naše babičky.

Pusťte se do experimentů a vybavte svou domácnost několika jídelními servisy, které budete moci střídat nejen dle příležitosti, ale třeba i podle nálady nebo oblečení. Neomezujte se a udělejte si ze stolování výjimečné chvíle, uvidíte, jak si pokrm z hezkých talířů mnohem více vychutnáte.