Jakou matraci vybrat pro bolavá záda?

shutterstock.com

shutterstock.com

Bolesti zad již zdaleka nejsou pouze příznakem stáří. Procento lidí s častými bolestmi zad se v naší společnosti stále zvyšuje. Je to především důsledek špatného držení těla a sedavějšího způsobu života. Dále bolesti zad trápí také revmatiky či osoby po úrazu. Vzhledem k tomu, že v posteli trávíme zhruba třetinu života, je důležité věnovat pozornost výběru kvalitní matrace. Pro osoby, které trpí bolestmi zad to platí dvojnásob. Správně zvolená matrace je preventivní pomůckou proti zhoršení obtíží. Jak ale vybrat tu nejlepší matraci?

Tvrdost matrace výrazně ovlivňuje kvalitu spánku

Nejčastěji diskutovaným tématem je tvrdost matrace. Ta se označuje čísly od 1 do 5, přičemž jednička označuje nejměkčí matraci. Všeobecně známým faktem je, že z příliš měkké matrace bolí záda. Lidé pod vlivem tohoto tvrzení tedy vyžadují pokud možno nejtvrdší matrace s vidinou toho, že po spánku na tvrdé matraci bolesti zad ustanou. S velkým údivem potom zjišťují, že z tvrdé matrace je ráno bolí záda víc. Přitom tvrzení, že příliš měkká matrace zádům nevyhovuje, je pravdivé. Měkká matrace nedokáže poskytnout dostatečnou oporu páteři. Ale ani druhý extrém není ideálním řešením. Nejčastější volbou je tak zlatá střední cesta (střední tvrdost), případně volba zónové matrace s různou tvrdostí.

Tip: Podívejte se na různé druhy nábytkového kování

Pozor na maximální nosnost matrace

Nestačí se ale zaměřit pouze na tvrdost matrace. Sledujte i další parametry. Velmi důležitá je nosnost matrace. Ta udává nejvyšší hmotnost, jakou lze matraci zatížit. Vždy kupujte takovou matraci, aby její maximální nosnost byla cca o 10 % vyšší než vaše aktuální tělesná hmotnost. Pokud byste matraci přetížili, snížíte tak její životnost. Ale především investujete peníze do kvalitní matrace zbytečně. Při překročení maximální nosnosti již matrace nedokáže poskytnout optimální oporu vaší páteři. Většina běžně dostupných matrací má maximální nosnost 120 kg, pokud potřebujete více, budete muset zvolit atypickou matraci na míru.

Materiál matrace rozhoduje o ceně

Dalším důležitým vodítkem při výběru matrace je materiál, z něhož je vyrobena. Zde je nabídka velmi pestrá. Ze všech možných variant jsme pro vás vybrali tři typy matrací, které jsou nejvhodnější pro osoby s bolestmi zad.

Jedná se o matrace:

  • z paměťové pěny
  • pružinové (taštičkové)
  • latexové

Paměťová pěna má mnoho různých označení líná pěna, studená pěna, PUR pěna, apod.. Tento materiál reaguje na teplotu lidského těla. Původně se jedná o materiál, který vznikl pro potřeby NASA. Vlivem teploty měkne a přizpůsobí se tvaru těla. Tyto matrace jsou proto vhodné i pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Po opuštění lůžka matrace chladne a postupně se vrací do původního tvaru. Tento typ matrace ocení všichni, kdo upřednostňují měkčí matrace. Zároveň však nebudou postrádat dostatečnou oporu pro páteř. Na matraci z líné pěny se hmotnost těla rovnoměrně rozkládá, i díky tomu získává páteř optimální oporu. Tento typ se také často objevuje v akcích na matrace. Nabízí tak ideální poměr cena/výkon.

Pružinové taštičkové matrace jsou vyrobeny tak, že jednotlivé pružiny jsou uloženy v textilním pouzdře. Díky tomu nedochází k proležení matrace a tlačení pružin. Taštišková matrace poskytne dokonalou oporu páteři.

Latexové matrace rovněž nabízí výtečnou oporu zádům, a to v jakékoliv pozici. Vyznačují se vysokou bodovou elasticitou, díky tomu dochází k deformaci matrace pouze v místě zatížení. Velkou výhodou latexových matrací je také jejich výborná prodyšnost.