Navrhněte si koupelnu dle vašich představ

shutterstock.com

shutterstock.com

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Nebo plánujete zcela novou koupelnu v novém domě? Potom stojíte před úkolem zároveň příjemným, ale taktéž velmi zodpovědným. Na správném rozvržení koupelny bude záviset praktičnost i pohodlí při běžném provozu na mnoho let dopředu. Jak tedy při plánování postupovat?

Návrh koupelny se příliš neliší od návrhu jakékoliv jiné místnosti. Je nutné vycházet z rozměrů místnosti a umístění prvků, které zpravidla nelze změnit jako je umístění oken, dveří nebo topení. Pokud stavíte nový dům nebo plánujete kompletní rekonstrukci bytu, máte to o něco jednodušší. Můžete upravit dispozice místnosti a tím tak výrazně ovlivnit konečnou podobu.

Návrh koupelny

Nejlépe si lze budoucí koupelnu představit díky 3D modelu. Ten vám v některých koupelnových studiích vypracují zdarma. Jinde si za grafický návrh nechají zaplatit. Pokud máte ale jen trochu představivosti, můžete si model koupelny navrhnout sami v klidu domova. K plánku koupelny se tak můžete vždy s odstupem několika dní vrátit a provést další úpravy, až vznikne dokonale promyšlený prostor.

Pro základní načrtnutí rozmístění zařizovacích prvků postačí dvourozměrné nakreslení půdorysu koupelny, třeba i na pouhý čtverčkovaný papír. Na něm snadno rozvrhnete základní rozvržení zařízení. Poznáte, zda bude praktičtější pořídit sprchový kout nebo vanu a odhadnete, zda sem vtlačíte i nějakou skříňku.

Malá koupelna vyžaduje kreativní řešení, zdroj: shutterstock.com

Malá koupelna vyžaduje kreativní řešení, zdroj: shutterstock.com

Pro celkovou představu o budoucí podobě koupelny je však lepší vytvořit 3D model. Na něm dobře uvidíte, jak bude zastavěn prostor koupelny. Zároveň si díky 3D modelu usnadníte výběr keramických obkladů. Velice jednoduše si na modelu změníte barvu stěn a lépe si představíte, která barva by vaší koupelně slušela.

Na internetu lze stáhnout různé softwary určené k plánování interiéru. Pro plánování koupelny je vhodný například Room Arranger. Tento program lze využívat po 30 dní zdarma. Tato lhůta zpravidla k naplánování koupelny postačí. Pokud by se vám ale program zalíbil, můžete si jej zakoupit.

Dalším jednoduchým nástrojem pro 3D malování je Sketchup, který je k dispozici zdarma. Můžete v něm vytvořit 2D i 3D modely a práci vám usnadní knihovna s mnoha předpřipravenými komponentami.

Na co si dát pozor

Plánování koupelny samozřejmě závisí především na vašem vkusu. Právě vy ji budete využívat. Někdo se v koupelně jen rychle omyje a na jejím prostředí mu tolik nezáleží. Jiní rádi v koupelně rovněž relaxují, proto upřednostňují vanu a odkládací plochu pro aromalampu či svíčky.

Ať už patříte do kterékoliv kategorie, při plánování koupelny nesmíte zapomenout na několik základních pravidel. Díky nim zařídíte koupelnu pěkně, ale zároveň i prakticky. Co všechno tedy při plánování zohlednit jsme shrnuli do 5 bodů:

  1. Nezapomeňte na otevírání dvířek skříněk – při rozvrhování zařizovacích předmětů nezapomeňte proměřit, zda se budou dvířka všech skříněk a pračky pohodlně otevírat, aniž by kolidovala s dalším zařízením.
  2. Bbejte na dostatek volného prostoru – ačkoliv je úložný prostor v koupelně velmi cenný, nepodlehněte pokušení instalovat do koupelny skříňku na úkor dostatečného prostoru pro pohyb. Stísněný prostor před vanou či umyvadlem by se vám mohl vymstít. V malých koupelnách se proto spolehněte jen na skříňku pod umyvadlem nebo nad pračkou.
  3. Ujasněte si počet lidí, kteří budou koupelnu využívat – pokud jste početnější rodina, může nastat problém během ranního vypravování do školy a do práce. V takovém případě využijete dvě umyvadla, u nichž si může čistit zuby více osob najednou. Další otázkou potom je, zda se dvě umyvadla vejdou do vaší koupelny.
  4. Trochu složitější plánování čeká majitele podkrovní koupelny – zde mějte na paměti, že umyvadlo, wc a sprchový kout musí stát vždy v místě, kde je výška stropu alespoň 200 cm. Naopak vana může stát i pod zkoseným stropem.
  5. Velkým otazníkem je také volba barvy obkladů – ta závisí na vašem vkusu. Ale ztíženou volbu budou mít tentokrát majitelé malých koupelen. Sem se nehodí tmavé barvy, které prostor opticky zmenšují. Volte proto raději světlé odstíny. A bát se nemusíte ani sytých teplých barev.