Jaké existují typy šatních skříní?

shutterstock.com

shutterstock.com

Šatní skříně jsou dnes neoddělitelnou součástí každé domácnosti. Jejich variabilita je v současné době široká, a tak si můžete vybírat z pestré škály materiálů a druhů. Do výběru nové šatní skříně byste měli promítnout několik faktorů – kde bude skříň umístěna, kolik osob ji bude využívat a velkou roli hraje také váš osobní vkus a představa. V dnešním článku se podíváme na typy šatních skříní.

Variabilita šatních skříní

Jeden oddíl šatní skříně by měl být široký alespoň 30 až 40 cm a provedení skříně může být od jednodílné až po čtyřdílné. Je pouze na vás, která varianta vám bude nejvíce vyhovovat. Rozhodovat se budete hlavně podle volného prostoru v interiéru. Šatní skříň by se měla skládat z několika částí – část na odkládání větších věcí, část policová a šuplíková. Jednotlivé úseky slouží k uložení jiných věcí. Dvířka skříně navíc mohou být zdobeny zrcadlem, což je velmi praktické, protože se můžete oblékat přímo před šatní skříní.

Komponenty šatní skříně

Uspořádání vnitřního prostoru záleží pouze na vás a vašem vkusu. Skříň budete využívat vy, a tak si musíte jednotlivé komponenty navrhnout tak, aby vám po praktické stránce vyhovovaly a hlavně abyste je využily. Součástí šatní skříně by měla být pevná šatní tyč, sklopná tyč, zásuvky, police a drátěný koš. Polic slouží k uložení poskládaných věcí, pevnou tyč použijete k zavěšení oblečení na ramínkách a sklopná tyč nachází uplatnění v místech, kam obvykle nedosáhnete. Zásuvky jsou vhodné pro uložení drobných věcí, jako je spodní prádlo.

Materiál a dveřní systém

Nejběžnějším materiálem, který se používá k výrobě šatních skříní, je lamino. Vyznačuje se dlouhou životností, bohatou nabídkou barev a dekorů. Dále se používá také masiv, který vnáší do interiéru ojedinělé kouzlo. Masivní šatní skříně jsou nadčasové, bytelné a mají kouzlo přírodního materiálu. Na trhu jsou k zakoupení také šatní skříně z dýhovaných desek a podobně. Šatní skříň můžete koupit rovnou se zrcadlem, které může v menších místnostech opticky zvětšit prostor.

Při výběru šatní skříně si budete vybírat také dveřní systém – posuvné dveře, skládací dveře a otočné dveře. Každý typ je charakteristický svými výhodami. Posuvné dveře nepotřebují tolik prostoru před skříní, skládací dveře nachází uplatnění u úzkých skříní a otočné dveře kombinují vlastnosti dveří posuvných a skládacích.