Jaké existují markýzy pro zastínění terasy či balkónu?

sundrape.cz

sundrape.cz

Dříve se markýzy nejčastěji využívaly hlavně na zahrádkách u restaurací a kaváren, aby zajistily hostům příjemné posezení ve stínu i při parných letních dnech. Právě díky této přednosti ze markýzy rozšířily i do soukromého sektoru, především k rodinným domkům. Zde se nejčastěji využívají k zastínění teras a balkónů, abychom si mohli u vlastního domku také užívat stínu.

3 základní druhy markýz

Markýzy k rodinným domkům se základně dělí do tří druhů. Jedná se o kazetové markýzy, polokazetové markýzy a výsuvné markýzy. Všechny druhy markýz mají stejné účinky. Odlišují se ovšem svou konstrukcí a využitím. Každý druh markýzy má svá specifika a hodí se pro odlišné využití. Jaké jsou tedy přednosti a výhody jednotlivých typů markýz?

Všechny druhy na kliku i na motorový pohon

Ovládání všech druhů markýz je možné volit ze dvou variant. Klasické manuální ovládání nebo motorové. Při manuálním ovládání se markýzy vysouvají a zasouvají pomocí kliky, se kterou budete ručně otáčet. Pokud se rozhodnete pro motorový pohon, bude ovládání mnohem jednodušší. Motory mohou být ovládány tlačítkem, pomocí rádiového signálu a moderní markýzy jsou schopny automatické regulace podle závislosti na venkovních vlivech a větru. V případě velkého větru se mohou samy srolovat, aby nedošlo k jejich poškození.

1. Výsuvné markýzy

Výsuvné markýzy představují nejjednodušší typ markýz na našem trhu. Standardně se tento druh dodává většinou bez krytu, který chrání roletový nábal. Výsuvné markýzy jsou také nejlevnějším druhem markýz na trhu. Jejich cena například u rozměru 300x250cm může být už necelé 4 000Kč. Takové markýzy jsou většinou s manuálním ovládáním a plachta je vyrobena z polyesteru. Pokud byste chtěli markýzu z kvalitní látky, s pohonem a krytem, jen těžko budete hledat její cenu pod 10 000Kč.

Tip: Podívejte se na video v pořadu Rady Pátka Loskutáka, jak vybírat markýzu. Video najdete zde.

2. Polokazetové markýzy

Polokazetové markýzy představují střední třídu kvality v oblasti markýz. Při srolování je totiž látka chráněna z vrchní části malou stříškou, do které se navíjí. Na rozdíl od výsuvných markýz je tedy alespoň částečně chráněna. Tato tříška je odborně nazývána polokazeta, proto tedy název polokazetové markýzy. Připravte se také na to, že její cena bude minimálně o 1 000Kč vyšší, než u markýz bez krytu.

3. Kazetové markýzy

Kazetové markýzy představují nejvyšší třídu v oblasti markýz. Jejich základní konstrukci tvoří kompaktní kryt roletového nábalu. Při složeném stavu je tedy látka maximálně chráněna před povětrnostními vlivy za každého počasí. Za takovou ochranu je ovšem nutné z peněženek vytáhnout větší obnos.

Existují i speciální druhy markýz pro netradiční využití

Markýzy ovšem nemusí sloužit pouze jako zastínění na balkonech a terasách u rodinných domů. Existují totiž i speciální druhy markýz, které jejich oblast využití rozšiřují. Může se jednat například o markýzy na zastínění zimních zahrad. V tomto případě se ovšem jedná o velmi specifickou a odbornou realizaci. K dokonalému zastínění zimních zahrad pomocí markýzy je nutné pro firmu dodat řezy konstrukcí zimní zahrady a možné kotevní body pro markýzu.