Dominanta ložnice – manželská postel

manželská postel

Nedílnou součástí ložnice je samozřejmě manželská postel. Pokud vybíráme postel, musíme se nad výběrem hlouběji zamyslet. Požadujeme, aby byla kvalitní, dlouho nám vydržela a zaručila nám tak zdravý a kvalitní spánek. Právě kvalita spánku má obrovskou roli na celkovou kvalitu našeho života. V tomto článku vám poradíme tipy, jak a jakou postel vybrat, aby vám věrně sloužila řádky let. 

Hlavní slovo budou mít samozřejmě manželé, kteří do postele budou každodenně ulehat a ráno z ní vstávat. Oproti jednolůžkovým postelím je zde velká nevýhoda v tom, že se dva lidé musí shodnout na určitých parametrech postele. Problém nastává v případě, že jeden z páru má vyšší hmotnost nebo má delší končetiny. V takové situaci je potřeba myslet na pohodlí obou… 

Ideální velikost manželské postele

U manželských postelí se uvádí doporučená šířka 180 cm. Jedná se o variantu, na které se pohodlně vyspí dva lidé. Vysoce luxusní variantou jsou pak manželské postele se šířkou 200 cm, kdy má opravdu každý z páru své soukromí a může se dostatečně rozvalovat na všechny strany. Tuto šířku můžeme doporučit také párům, kteří jsou v očekávání a plánují spát s dítětem v posteli. Na tak velké posteli se vyspíte i ve třech v dostatečném komfortu. Pokud to ovšem místo neumožňuje, pak můžete zvolit i menší variantu 160 cm, která může být stále dostačující. Ještě menší variantou je šířka 140 cm. Tato šířka odpovídá zhruba velikosti jednoho a půl lůžka. Takovou postel povětšinou volí lidé, kteří bydlí sami a mají rádi pohodlí, nicméně občas u nich někdo přespí. 

Je zapotřebí řešit také délku postele. O délce by měl samozřejmě rozhodovat ten z páru, kdo je vyšší. V případě nedostačující délky klasických postelí, je možné objednat si postel s prodlouženou délkou na míru. 

Důležitým aspektem je také samotná výška postele. Výška postele obvykle čítá 50 až 70 cm. Výběr je ryze individuální. Záleží na preferencích každého jedince. Obecně však platí fakt, že čím je postel vyšší, tím je komfortnější ke vstávání z postele. Samozřejmě to tak ale nemusí být vždy. Z vyšších postelí je vhodné volit americké postele BoxSpring.

Úložný prostor pod postelí oceníte

Při výběru postele můžeme vyžadovat i další vychytávky, které zaručeně využijete. Jedním z nejčastějších požadavků je úložný prostor. Obzvlášť pokud žijete v malometrážním bytě, kde bojujete s každičkým místečkem, pak další prostor pro uskladnění věcí oceníte. Můžete zde dát například cestovní tašky a kufry, staré hračky po dětech nebo sezónní oblečení, které nechcete, aby vám strašilo ve skříni.

Jednou z možností je samozřejmě pořídit si postel s již zabudovaným úložným prostorem. Usnadní se vám práce a je vystaráno. Některé postele se otevírají směrem nahoru z boční strany, jiné z přední strany. V tomto případě je potřeba myslet také na výběr prostěradla. Pokud chcete otevřít pouze prostor pod jednou postelí, pak by společné prostěradlo pro obě lůžka mohlo být problém, doporučujeme tedy pro každé lůžko volit prostěradlo zvlášť. 

Existují samozřejmě také varianty s praktickým šuplíkem. U šuplíků je třeba myslet na to, zda prostor okolo postele dovoluje šuplík vysunout. U některých pokojů menších rozměrů to může být problém.

Další možností jsou úložné prostory a boxy do ložnice. Jedná se o praktické boxy, krabice a další organizéry, u kterých si sami navolíte velikost. Rozhodně si před koupí pečlivě přeměřte prostor, kam je zasunete, aby se vám nestalo, že vám pod postel nebudou perfektně sedět. Někdy je oříšek pořídit si přesně ten pravý rozměr. Tyto boxy můžete pořídit i na kolečkách, což vám usnadní manipulaci s nimi. Na trhu je velké množství nejrůznějších typů, stačí si vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Na jedné straně tu jsou elegantní až barevnější varianty, ale také i průhledné boxy, do kterých jde vidět a tím vám usnadní orientaci ve věcech. Pod dětské postele můžete vybírat také z velké nabídky dětských motivů. 

Kvalitní matrace je základ

Součástí postele je samozřejmě také kvalitní matrace. Koupi rozhodně nepodceňujte, jelikož je to ten typ výrobku, který přímo ovlivňuje vaše fyzické i psychické zdraví. O důležitosti spánku a negativních důsledcích při jeho nedostatku není pochyb! Obzvlášť pokud trpíte na bolesti zad a kloubu či máte jiné onemocnění, je potřeba vybírat velmi pečlivě přímo ze zdravotních a ortopedických matrací.

V případě manželské postele se zde naskýtá problém v tom, aby ona matrace vyhovovala oběma z páru. V případě, kdy každý si zvolí svoji matraci, nemusí výškově zcela sedět a po estetické stránce by to nemuselo ani dobře vypadat. Naštěstí dnes už existují i velmi praktické oboustranné matrace. Na jedné straně může být tvrdost, která bude vyhovovat jednomu z páru, a na opačné straně matrace bude zase spát druhý z páru. 

matrace

Samozřejmě volba matrace záleží na hmotnosti, zdravotních indikacích, osobních preferencích a dalších aspektech. Obecně platí, že lidé s vyšší hmotností volí spíše tvrdší matrace. Zejména senioři s bolavými klouby preferují měkčí matrace, které je po ulehnutí perfektně obejmou. Pro děti se doporučuje matrace střední tvrdosti. Pokud trpíte na alergie (roztoči, prach…), pak doporučujeme volit hypoalergenní matraci. Povětšinou tyto matrace obsahují aloe vera. Pro lidi, kteří se v noci velmi potí, je vhodné sáhnout po matraci vysoce prodyšné, která bude odvádět pot. 

Tradiční dřevěné postele

A nyní se nám při výběru naskýtá důležitá otázka: dřevěná postel či čalouněná? V tomto článku si rozebereme obě varianty. Zmíníme výhody i nevýhody a třeba vás tím navedeme na správnou cestu právě pro vás!.

Dřevěné postele jsou nestárnoucí klasikou. Pokud se jedná navíc o kvalitní postel z masivu, pak je vám zaručena skutečná kvalita. Sice si připlatíte, ale za ten přírodní design, kvalitu a vůni dřeva vám to rozhodně stojí. Levnější variantou jsou pak různé napodobeniny dřeva (MDF deska, lamino, dřevotříska). Zde se naskýtá samozřejmě výhoda v tom, že máte na výběr z velkého množství nejrůznějších dekorů. Největší nabídku postelí najdete v eshopu Mobelix.

dřevěné postele

Je libo světlejší dekor nebo spíše tmavší? Obecně doporučujeme volit do menších pokojů spíše světlejší barvy, které jej opticky zvětší a prozáří. Naopak větší prostory si mohou dovolit i tmavší barvy, třeba i černou. Nejčastější provedení je dub, smrk či buk. Velmi zajímavou trendy variantou je dekor dub sonoma. Při výběru konkrétního odstínu se zaměřte také na barevný podtón. Máte raději teplejší odstíny do oranžova nebo spíše studenější hnědé tóny do šeda? Je na vás a vašem vkusu, jak chcete ladit interiér ložnice. 

Samozřejmě klasická dřevěná postel s přiznanými nedokonalostmi dřeva je prostě krásná! Vpusťte do interiéru krapet přírody. Dolaďte zbytek nábytku, zařaďte do ložnice i rostliny a další dekorace, které pokoj zútulní. V případě kvalitní dřevěné postele vám vydrží roky a roky. Za tu investici se vyplatí! 

Samozřejmě dřevěná postel má i své nevýhody. U nekvalitní postele je dost možné, že po chvíli začne vrzat či se rozpadat rošt postele. Další možnou nevýhodou je absence zabudovaného úložného prostoru. To ale řeší varianta výše zmíněná, kdy si dokoupíte úložné boxy. 

Moderní čalouněné postele

Druhou variantou je pak manželská postel s čalouněním. Tato varianta se v současnosti těší velké oblibě u moderně zařízených interiérů. 

I zde máte na výběr z mnoha různých možností. Trh nabízí čalounění v opravdu povedených designech. Vybírat si můžete z různých barevných variant – od světlejších barev po tmavší. Také je možné zakoupit čalounění se vzorem. Trendy jsou geometrické tvary, jako jsou různé čtverce, obdélníky, kosočtverce, trojúhelníky, kolečka, ale také puntíky, kruhy, kostky, pruhy nebo kárování. Je to nadčasové a stylové zároveň! Na své si přijdou i milovníci něžnější vzorů, kteří mohou vybírat například z motivů květin

ložnice

Samozřejmě výběr designu je potřeba si pečlivě rozmyslet! Je potřeba myslet na to, že jakmile postel koupíte, jen stěží ji opět vyměníte. Se zakoupeným designem se budete muset naučit žít. Od barvy a vzoru se bude odvíjet další zařízení a doplňky v pokoji. Taková výrazně fialová postel se vám může líbit, nicméně do pokoje je těžší ji zakomponovat tak, aby výsledný efekt nepůsobil přeplácaně. Od čalounění se budou také odvíjet ložní prádlo a textilie do ložnice. Ne vždy prostěradlo celý vzor na posteli skryje. Pokud ovšem máte ložnici zařízenou v minimalistickém stylu a něžných barvách, pak právě taková výrazná postel může být tou pravou stylovou dominantou pokoje.

Velkou výhodou čalouněných postelí je právě úložný prostor! Ten je ryze praktický, nepůsobí jako pěst na oko a ušetříte tím řešení, jaké a jak velké boxy pod postel zakoupit. Další vychytávkou jsou opěrky! Opěrky jsou velmi praktickou záležitostí. Můžete se pohodlně usadit a číst si třeba knížku. Obvykle tvrdá zeď či dřevěná záda postele nebývají tak komfortní. Další vymožeností je nastavitelná výška sklonu u čalouněných postelí. Nemusíte si skládat pod záda 5 velkých polštářů, pokud chcete v posteli sedět (například u práce nebo při snídani do postele), ale jednoduše si nadzvednete onu část postele. 

Ložní prádlo vybírejte pečlivě

Jelikož postel obývají oba partneři, mělo by jím oběma být příjemné ono ložní prádlo. Mnohým mužům je design povlečení jedno, jiným by se nelíbilo spát v růžovoučkém povlečení s kytičkami. Vždy záleží na komunikaci obou partnerů. Dalším důležitým aspektem při výběru je samozřejmě to, aby povlečení ladilo s celkovým stylem interiéru. Mělo by do ložnice zapadnout jako stylový bytový doplněk. 

Poté je potřeba řešit také materiál textilií. Jaké jsou vaše požadavky? Potíte se? Je vám neustále zima? Nebo naopak vedro? Máte alergie? Myslete i na svého partnera. 

ložnice

Jak vidíte, možností je skutečně nespočet. Věříme, že vám naše tipy pomohly a vy již nyní vyhlížíte tu nejideálnější manželskou postel pro vás.