Co s tmavou předsíní? Důležitý je nábytek i osvětlení

Předsíň bývá často opomíjenou místností, přesto je to právě ona, která hostům předává první dojem z bytu a nás vítá po příchodu domů. Jenže ne každý byt a dům má vzdušnou a prosvětlenou předsíň, kde se člověk nemusí cítit stísněně a vidí dál než na metr před sebe. Co s takovým prostorem dělat, aby i přesto působit co nejvíc útulně? Je vhodné do ní umístit například rozkládací křeslo pro komfort při nazouvání obutí, nebo zde nemá místo ani sedací vak?

rozkládací křeslo

Správné osvětlení

Okno je jedna z věcí, které v předsíni moc často nenajdeme. Proto je důležité umělé osvětlení. Ideální je pořídit několik bodových světel, které budou směřovat do všech koutů místnosti. Pokud vaše chodba neumožňuje mít víc než jedno světlo, zvolte přisazené stropní svítidlo, které bude místnost osvětlovat z co nejvyšší možné výšky. Naopak nevhodné jsou velké visací lustry, které zbytečně opticky snižují strop.

Tmavá předsíň rozhodně nepotřebuje tlumené světlo, takže si pohlídejte i propustnost stínidel. Světlo žárovky volte neutrální bílé bez nažloutlého nebo modrého podtónu. Pohybuje se v rozmezí od 4600 K do 5000 K.

Světlé barvy

Nábytek v tmavé místnosti by měl být co nejsvětlejší a minimalistický. Pokud bude mít navíc lesklý povrch, světlo se bude lépe odrážet a šířit napříč místností. Rozhodně ale předsíň nezaplňujte zbytečnými komodami a lavicemi, jinak by mohla působit stísněně. Dobrý nápad je také umístění zrcadla. Vy si budete moci před odchodem z domu zkontrolovat účes, místnost zase získá další plochu pro odrážení třeba i jen malého množství světla.

Stejně tak by měly být světlé i stěny – jasně bílé, ale i pastelové odstíny s teplým podtónem (vanilková, lososová, krémová…) místnost opticky zesvětlí. Strop nechte buď čistě bílý, nebo ho vymalujte alespoň o něco světlejším odstínem než zbytek stěn.

Hřejivé koberce

Pokud je chodba ještě ke všemu studená, zvažte pořízení koberce nebo běhounu. Vybírejte materiály, které jsou schopné odolávat špíně a vlhku. Praktičtější je rozestavit po chodbě několik menších koberců, čištění bude snazší.