Zámečnictví

Bohužel, jak se ukazuje, klasická stará řemesla dnes nejsou mezi teenagery příliš populární. Každý se chce živit „hlavou“ a zatímco IT specialistů přibývá, tradice poctivých řemesel se pomalu vytrácí. Abychom tomu alespoň trochu zamezili, rozhodli jsme se představit vám v dnešním článku jedno z nich, konkrétně náplň práce zámečníka.

Co bylo včera, není dnes

V dobách minulých byla zámečničina těžké a tvrdé živobytí. Veškeré práce s kovy se dělaly ručně, protože stroje jednoduše neexistovaly. A pokud, disponovaly jimi pouze specializované velké dílny. Ruční elektrické nářadí, předchůdce toho, které známe dnes, přišlo až s druhou světovou válkou. Bylo to jakési „dědictví“ po vojácích, kteří se z našich zemí stahovali. Ve velkém se elektrické nářadí začalo vyrábět až řadu let po válce. Práci zámečníkům ale usnadnilo významně.

Zámečník je opravdový umělec

Ačkoli by se mohlo zdát, že veškerá zámečníkova náplň práce spočívá v tom, že dělá zámky, není to zdaleka pravda. Dnešní „moderní“ zámečník totiž zpracovává kovy v nejrůznějších formách. Během svého pestrého pracovního dne tedy řeže a brousí, ale také piluje a vrtá, svařuje kovy a řeže závity, případně plechy stříhá a ohýbá.

Jak vidíte, zámečník tedy není člověk, jež dělá rutinní a nudnou práci. Je to v podstatě univerzální všeuměl. Nejen klíče, ale také příprava kovových komponentů, výroba zábradlí, plotů, branek a tak dále, patří k základním zámečnickým dovednostem. Dnešní zámečník je mistrem veškerého řemesla vonícího kovem. K jeho nezbytným pomocníkům při tom patří soustruh, fréza či flexa, neobejde se ale ani bez aku vrtačky, kmitací pilky a dalšího elektro-nářadí.  

Proč doporučit mladým lidem tento obor? Zeptali jsme se odborníků

Mistr svého řemesla z vyhlášeného zámečnictví České Budějovice shrnuje, proč může být zámečničina vítaným oborem i pro dnešní mladé. Jako u většiny řemesel, je i zde potřeba mít především šikovné ruce a selský rozum. Známky jdou v tomto případě stranou a za každého zámečníka hovoří výsledky. Toto řemeslo je navíc čím dál lépe placené. Důvod je jednoduchý – umí jej totiž málokdo, je vzácné. A navíc, každý kutil a mladý člověk, kterého naplňuje práce, zjistí, jak návykové a skvělé je vytvářet si výrobky kolem domu sám. Výroba plotu, výroba zábradlí… Všechno může mít váš autentický rukopis.

Komentáře (0)

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.