Vybíráme kročejovou izolaci pod plovoucí podlahu

shutterstock.com

shutterstock.com

Plovoucí podlaha patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám. Je vyhledávaná nejen pro perfektní a moderní vzhled, ale i pro snadnou instalaci. Vše má ale svá pro a proti. U plovoucích podlah je nevýhodou především hluk, který vzniká při došlapu. Proto je třeba plovoucí podlahy podložit vhodnou kročejovou izolací.

Funkce kročejové izolace

Domácí hluky, jako je cvičení na rotopedu, se přenáší přes tvrdou podlahu mnohem lépe než přes koberec. Ten se šíří jednak podlahou do patra pod vámi. Ale hluk z podlahy se také přenáší do stěn. Proto hluk způsobený chůzí po plovoucí podlaze může rušit nejen sousedy pod vámi, ale také vaše blízké ve vedlejší místnosti. Kročejovou izolaci proto využijete nejen v bytových domech, kde si chcete uchovat dobré sousedské vztahy. Ale také v rodinném domě patrovém i přízemním. V přízemí domu bude kročejová izolace navíc plnit funkci tepelné izolace.

V bytových domech udělá kročejová izolace rovněž dvojí službu. Odhluční vaše kroky, díky tomu nebudete rušit sousedy pod vámi ani vedle vás. Ale kročejová izolace napomůže také snížit hluk, který k vám může přicházet podlahou od sousedů pod vámi. Kročejovou izolaci lze položit prakticky pod libovolnou podlahovou krytinu od koberce, přes parkety až po plovoucí podlahu laminátovou i dřevěnou.

Jak vybírat kročejovou izolaci?

Odpověď na otázku, zda kročejovou izolaci pořídit či ne, bývá jednoduchá. Potom ale přichází již složitější otázka. Jaký typ kročejové izolace zvolit?
Existuje mnoho druhů kročejové izolace. Jedná se o izolace z různých materiálů, liší se také tloušťkou i výší ceny. Při výběru kročejové izolace byste se měli soustředit především na dva parametry:

  • míra pohlcení hluku
  • životnost kročejové izolace – kročejovou izolaci byste měli zvolit tak, aby její životnost odpovídala životnosti vámi zvolené podlahy. Pod nejlevnější laminátové podlahy si můžete dovolit pořídit levnější kročejovou izolaci, která má kratší životnost. Ale rozhodně se vyvarujte koupi nejlevnějších pěnových podložek pod dřevěnou plovoucí podlahu. Dočkali byste se zničení kročejové izolace mnohem dříve, než by se poničila vaše podlaha. A výměna izolační podložky za novou by se stala náročným a zcela zbytečným zásahem do vašeho bydlení.

Typy kročejové izolace

K nejběžnějším patří podložky vyrobené z pěnového polyethylenu. Tyto podložky se dodávají v rolích a jejich tloušťka se pohybuje od 2 do 30 mm (mirelon). Pěnové podložky lze zakoupit i v tloušťce od 40 do 80 mm, ale tato izolace se již dodává v podobě desek. Oblíbenou volbou jsou také izolační desky Wolf složené z vrstev papírového kartonu a jemného křemičitého písku. Větší tloušťka pochopitelně zajišťuje větší zvukovou izolaci. Je ovšem třeba zvážit také rizika příliš vysoké, ale zároveň měkké izolace. Příliš měkká vysoká podložka může mít za následek dřívější zničení zámků plovoucí podlahy.

Druhou kategorií je izolace vyrobená z extrudovaného polystyrenu. Tyto desky se opět vyrábí v různých tloušťkách. A existují také desky z extrudovaného polystyrenu s reflexní fólií, které jsou vhodné i pod topné fólie a také všude tam, kde je třeba zajistit výtečnou tepelnou izolaci. Pro dokonalou izolaci zvuku se používají také desky z akustické pěny, které dokážou odhlučnit i zvuky z hudebních nástrojů.