Vhodně umístěná zrcadla dělají zázraky

Nebudeme si nic nalhávat, ale většina z nás žije v ne úplně ideálním domově. Místnosti jsou buď malé, nebo špatně prosvětlené. Jak to vyřešit?

Možností je celá řada, pokud se zrovna neplánujete v nejbližší době stěhovat, budete tento problém muset nějak vyřešit. Dnešní článek si rozdělíme na dvě části. V první se zaměříme na boj s nedostatkem místa a vytvoření alespoň opticky větší místnosti. Druhá část bude zaměřena na prosvětlení místností.

Zrcadlo pověz mi kdo je tady nejkrásnější

Zrcadla se v bytech používají již dlouho. Nejprve sloužila především k praktickým účelům, až v posledních desetiletích se začaly zrcadla využívat i pro optické klamy v rámci zařizování místností.

Dekorační zrcadla jsou totiž velmi praktická. Pokud je umístíte do malých anebo úzkých prostor dokáží divy! Dispozičně je vaše místnost stále stejně veliká, ale prostor již působí mnohem vzdušněji. Často se taková zrcadla umisťují na vestavěné skříně, pokud to velikost místnosti dovolí.

Nedostatek místa lze řešit i chytrým využitím poschodové postele

Zvětšování místností pomocí důmyslně umístěných zrcadel však není záležitost pouze chodeb. Používají se i v obývacích pokojích a ložnicích. Tam mají často vícero využití. Dokáží totiž místnost prosvětlit.

Prosvětlení místnosti pomocí zrcadla

Problémy s nedostatkem světla v bytě má snad každá domácnost. V dnešní době se totiž na orientaci domu stále neklade dostatečný důraz. Světlou výjimkou jsou speciální typy pasivních domů, které jsou rozděleny na teplou a chladnou část (orientace sever-jih). Málo se ale ví, že zrcadlo dokáže prostor i prosvětlit. Stačí zrcadlo umístit naproti oknu (eurookná). Denní světlo procházející oknem dopadne na zrcadlo a rozptýlí se po místnosti. Světlo se tak o něco zvětší, bohužel pokud je místnost orientovaná na sever/východ optimálního denního osvětlení nikdy nedosáhneme. Tyto místnosti se tak hodí zejména pro ložnice či technické místnosti. Nezbude vám tedy nic jiného než využít svietidla.