Přehled typů bezpečnostního zasklení

shutterstock.com

shutterstock.com

Současným trendem v architektuře jsou čisté linie a celková lehkost a vzdušnost budov. Pocit otevřeného vzdušného prostoru pomůže navodit použití skleněných prvků. Sklo je proto masivně využíváno. Kromě velkých oken se můžete setkat se skleněnými stropy, prosklenými stěnami, ale také se skleněným schodištěm, zábradlím nebo dokonce s celoskleněnými dveřmi. Jak je to ale s bezpečností skleněných prvků?

Nevýhodou skla je jeho křehkost

Z estetického hlediska sklo nemá chybu. Ale horší je to s jeho rozbitností. Sklo je křehké a při nárazu se roztříští na množství ostrých střepů. Zranění špičatým střepem může být velmi nepříjemné a při shodě nešťastných náhod se může stát i životu nebezpečným.

Proto v místech, kde sklu hrozí vyšší riziko poškození, je třeba zvolit sklo bezpečnostní. Bezpečnostní sklo by mělo být především umístěno tam, kde hrozí pád skla z výšky. Myslíme tím prosklené střechy nebo skleněné pochozí plochy v mezipatře. Bezpečnostní sklo je samozřejmostí také u skleněných schodišť, zábradlí i u prosklených dveří. Bezpečnostní sklo je potřeba také v případě výloh obchodů, které sahají až po zem a nejsou chráněny parapetem. U těchto prosklených ploch je opět vyšší riziko, že budou poškozeny nárazem.

Bezpečnostní skla existují dvojího typu:

  • tepelně tvrzená (kalená)
  • vrstvená

Tepelně tvrzená bezpečnostní skla

Tepelně tvrzené sklo, zvané také kalené sklo, se získává speciální tepelnou úpravou skla. Při ní dochází k zahřátí skla nad 620°C a následnému prudkému zchlazení. Díky tomu se vytvoří trvalé povrchové napětí, které zvýší odolnost skla a zařadí ho do kategorie bezpečnostní. Kalené sklo již není možné dále opracovávat, proto se proces kalení provádí až na hotovém skleněném výrobku.

Vylepšené vlastnosti kaleného skla:

  • až pětkrát vyšší odolnost vůči nárazu (oproti obyčejnému sklu)
  • vyšší pevnost v ohybu
  • vyšší tepelná odolnost

Kromě vyšší odolnosti má tepelně tvrzené sklo ještě jednu vlastnost, která zvyšuje bezpečnost jeho užití. Je-li náraz natolik velký, že sklo jeho síle neodolá, rozpadne se kalené sklo na malé kostičky. Při rozbití kaleného skla tedy nevznikají ostré špičaté střepy a riziko poranění je tak zcela minimalizováno.

Využití tepelně tvrzené sklo nalezne například u stavby autobusových zastávek, ale uplatní se i v interiéru. Příkladem mohou být celoskleněné dveře, sprchové kouty, prosklená dvířka skříněk, prosklené stěny nebo skleněná deska za kuchyňskou linku.

Vrstvená bezpečnostní skla

Vrstvené bezpečnostní sklo sestává ze dvou či více skleněných tabulí. Jednotlivé vrstvy skla jsou proloženy PVB (polyvinylburalových) fólií. Tyto fólie jsou velice pevné, pružné a vysoce přilnavé. Bezpečnost skla zajišťuje nejen vyšší počet vrstev skla, ale velký podíl má také použití PVB fólie. V případě rozbití skla totiž zůstanou úlomky skla přichyceny k fólii, tudíž nemohou nikoho poranit.

Vrstvená skla se vyznačují:

  • vysokou odolností proti bočnímu nárazu
  • vysokou odolnost vůči namáhání

Využití vrstvených skel je velmi široké a týká se především veřejných prostor. Vrstvená skla tvoří výplně výloh, částí zastávek mhd, střešní okna nebo prosklené střechy. V domácnostech se s vrstveným sklem setkáte u zástěn sprchových koutů nebo skleněných polic.