Jaký zvolit úložný prostor v dětském pokoji?

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Dostatek úložných prostor je základní zbraní v boji proti nepořádku. V dětském pokoji toto pravidlo platí dvojnásob. Děti potřebují uložit nejen své oblečení, ale mnohdy až neuvěřitelné množství hraček. Dětský pokoj je tudíž třeba vyřešit tak, aby v něm bylo nejen dostatek volného prostoru pro hraní. Stejně důležité jsou také perfektně promyšlené úložné prostory.

Šatní skříň je základ

V žádném dětském pokoji nesmí chybět dětské skříně. Skříň v dětském pokoji oceníte především, až děti povyrostou. O víkendu děti vstávají zpravidla časněji než rodiče. Díky šatní skříni ve svém pokoji se mohou ráno samy obléct a vyrazit na zahradu nebo na hřiště, aniž by vás vzbudily.

Šatní skříň volte co možná největší. Uvědomte si, že děti mají nejen hodně oblečení. Pokud bude šatní skříň dostatečně velká, můžete ji využít i k uložení některých hraček. Boxy nebo košíky s hračkami je výhodné uložit do spodní police skříně. Pokojíček bude působit uklizeněji než v případě, kdy stojí boxy podél některé stěny.

Z dětského nábytku dítě brzy vyroste

Při výběru šatní skříně myslete do budoucna. Malé děti sice jásají nad skříněmi s veselými obrázky zvířátek nebo princezen. Ale za pár let se budou před svými kamarády za takové skříně spíše stydět. Proto volte raději neutrální skříně do ložnice nebo předsíní, pokud nechcete do dětského pokoje brzy znovu investovat.

Mladším dětem je můžete nábytek Galera oživit ozdobnými tapetami a obrázky, které později půjdou snadno sejmout. Velmi praktickým řešením jsou i vestavěné skříně, které dokáží perfektně využít místo v pokojíčku a poskytnou dostatek úložného prostoru. Ideálně se hodí do pokojů s výklenkem, který lze vestavěnou skříní zaplnit, ale vestavěná skříň také může pokrýt celou jednu stěnu pokoje, aniž by působila robustně.

U šatní skříně se vždy vyplatí pořídit kombinaci prostoru s policemi a šatní tyčí. Mladší děti mají menší oblečky, proto se pod zavěšené oblečení ještě hravě vejdou boxy s hračkami. Praktickým pomocníkem jsou také zásuvky ve skříni. Ty ale můžete ábyahradit plastovými boxy nebo proutěnými koši vloženými do polic. Do nich dětem uložte drobné oblečení jako ponožky nebo spodní prádlo i drobné hračky.

Dětský pokoj, zdroj: shutterstock.com

Dětský pokoj, zdroj: shutterstock.com

Psací stůl, který roste s dítětem

Psací stůl je rovněž nezbytným kusem nábytku v dětském pokoji. Ocení ho nejen školáci. I předškoláci se rádi vrhnou do malování u svého vlastního stolu. Psací stůl volte raději se zásuvkami než s volnými policemi. V policích děti nedokáží udržet pořádek. Zásuvky naopak umožňují snadnější uspořádání věcí. Navíc jejich zasunutím se schová změť papírů, tužek a dalších drobností před zraky okolí a je „uklizeno“.

Nezapomeňte na to, že dítě rychle roste. Volte proto psací stůl takový, který lze výškově nastavit. Stejně tak je vhodné pořídit i dětskou židli s variabilní výškou sedáku.

Úložné prostory pod postelí, boxy, sítě a další pomocníci

Další příležitostí k získání úložného prostoru navíc je dětská postel. Velký prostor pod postelí by bylo škoda nevyužít. Nejúpravněji vypadají postele s výsuvnými šuplíky. V malých dětských pokojích jsou potom řešením zvýšené postele, pod nimiž se nachází skříňky a zásuvky.

Pokud však již vlastníte postel bez úložného prostoru, není třeba zoufat. Skvělým pomocníkem vám opět budou plastové boxy. Vyberte takové, které se vejdou pod vaši postel a roztřiďte do nich hračky. Volte raději boxy neprůhledné, které skryjí svůj obsah. Pokoj bude působit uklizeněji.

Pro uspořádání plyšáků a dalších lehčích hraček zvolte závěsné síťové koše, které využívají prostor od stropu až po zem. Schováte do nich velké množství hraček, aniž by síť zabrala mnoho místa.