Jak si vyčistit koberec svépomocí?

shutterstock.com

shutterstock.com

Koberce jsou neodmyslitelným doplňkem každého interiéru. Slouží nejen k dekoraci, ale často i k tepelné pohodě obyvatel bytu. Oproti jiným podlahovým krytinám však vyžaduje vyšší péči. Nestačí pouhé pravidelné luxování, minimálně jednou za rok je třeba provést důkladné kompletní vyčištění koberce. Na tuto práci lze najmout specializovanou firmu, ale můžete ji zvládnout také svépomocí. Jak na to?

Lokální čištění skvrn

Za běžného provozu může velmi snadno nedopatřením vzniknout na koberci skvrna, ať už jde o skvrnu v důsledku vylití nápoje či zašlapání kousku upadlého jídla. Tyto skvrny je nutné vyčistit co nejdříve od jejich vzniku, aby nedošlo k zapuštění špíny do struktury koberce.

Rozlitý nápoj nejprve nechte vsáknout do suchého hadru, následně přistupte k čištění za pomoci vody či mýdlové vody. Na skvrny od krve použijte výhradně vodu studenou, v ostatních případech vodu vlažnou. Dobrým pomocníkem v odstraňování skvrn je také kyselina citronová, která si poradí se skvrnami od borůvek a mnoha dalšími.

Celoplošné čištění

K celoplošnému důkladnému čištění by mělo docházet minimálně jednou za rok, můžete jej provést svépomocí nebo využít levné čištění koberců Brno. K celoplošnému čištění můžete využít několik metod:

  1. suché čištění – suché čištění se provádí za pomoci speciálního čistícího prášku, který můžete zakoupit v drogerii. Koberec se rovnoměrně posype práškem, který absorbuje špínu i pachy, po předepsané době působení postačí prášek z koberce řádně vyluxovat. Tato metoda je však nevhodná pro koberce bavlněné a koberce s dlouhým vlasem.
  2. ruční mokré čištění – mokré čištění je vhodné pro všechny typy koberců a lze ho svépomocí provádět s pomocí hadru, kartáče a mýdlové vody. Při práci však dbejte na to, abyste koberec plně nepromáčeli, k jeho vysoušení si proto připravte dostatečné množství suchých hadrů. Dále je třeba nepřehánět množství čistícího prostředku a spíše se spolehnout na mechanické odstranění špíny kartáčem. Nedostatečné odstranění prostředku z koberce totiž může mít za následek následné rychlejší špinění koberce (prach a nečistoty budou ulpívat na zbytcích prostředku).
  3. mokré čištění s pomocí speciálních vysavačů – daleko pohodlněji a efektivněji lze mokré čištění provádět pomocí tepovačů a speciálních vysavačů pro mokré čištění. Ty vhání do vnitřku koberce vodu smísenou s čistícím prostředkem, následně z koberce tuto tekutinu velmi účinně odsávají, díky tomu nedochází k promáčení koberce a dosáhne se rovnoměrného čištění celé plochy.
  4. parní čištění – pomocí speciálních přístrojů lze provádět parní čištění koberce. Vzhledem k vysoké teplotě, která napomáhá rozpouštění špíny, není nutné použití velkého množství čistícího prostředku. Pára je pod velkým tlakem vstřikována do koberce a následně opět vysávána.

Půjčovny přístrojů k čištění koberců

Někdo rád zainvestuje do pohodlného čištění domácnosti a pořídí tepovač či parní vysavač přímo domů, nebo se dohodne na společné koupi několik sousedů. Nevýhodou tohoto kroku ovšem není pouze poměrně vysoká investice do přístroje, který bude využíván pouze několikrát do roka, ale také to, že bude zabírat v bytě prostor, kterého je ve většině bytů nedostatek.

Ideálním řešením proto mohou být půjčovny čističů koberců v Brně. Často speciální vysavače zapůjčují firmy, které se zabývají odborným čištěním koberců u zákazníků. Cena za zapůjčení stroje se pohybuje kolem několika stovek korun na jeden den. Pokud si to dobře naplánujete, zvládnete za tuto dobu vyčistit celý byt.