Jak postupovat při výběru záclon a závěsů?

shutterstock.com

shutterstock.com

Zařizujete nový byt, nebo jen pracujete na proměně vašeho současného bydlení? Velký podíl na celkovém dojmu z interiéru mají závěsy a záclony. Ty slouží nejen k ochraně soukromí, ale také dodají bytu na útulnosti. Poradíme vám, jak se v pestré nabídce záclon a závěsů zorientovat a na co se při výběru nejvíce soustředit.

Typy záclon

Největším oříškem bude zvolit typ záclony. Volba druhu materiálu závisí nejen na vašem vkusu, je třeba zvážit i praktičnost. Například v kuchyni, kde jsou záclony vystaveny mastným výparům z vaření, se vyplatí umístit záclony a závěsy z umělých vláken, které jsou nejméně náročné na údržbu. Totéž platí také pro koupelnu, kde musíte počítat s působením vyšší vlhkosti vzduchu. V ostatních místnostech se již na podobné aspekty ohlížet nemusíte a můžete volit libovolný materiál od polyesteru, přes směsová vlákna až po bavlnu či len.

A mezi jakými druhy záclon můžete vybírat? Podívejme se na ty nejoblíbenější:

  • žakárové – klasické záclony, nejčastěji bývají vyrobeny z polyesteru. Vzor je tvořen střídáním hustšího a řidšího vedení vláken. Výběr vzorů je skutečně pestrý, volit můžete jemné nenápadné vzory nebo naopak výraznější hrubší záclony.
  • voály – jemné vzdušné záclony, převážně bývají bílé, ale prodávají se také v různých barevných odstínech. Barevné voály se používají spíše jako závěsy, ovšem vzhledem k průhlednosti voálu mají tyto závěsy pouze dekorativní funkci. Voál může být zcela hladký nebo dozdoben jemným vzorem či vyšíváním.
  • organzové – velkou oblibu si získávají také dražší organzové záclony, které se na první pohled podobají těm voálovým. Rozdíl je však v míře propustnosti světla. Rovněž působí luxusnějším dojmem než voály, neboť povrch organzy se mírně leskne. Velkým plusem je zcela nenáročná údržba.
  • provázkové – velmi moderní vzhled nabízí provázkové záclony, které jsou tvořeny provázky nebo tenkými pruhy látky. Jsou vzdušné a lehké, díky tomu, že jsou tvořeny volnými provázky, působí nadýchaně i bez řasení, proto je lze snadno naaranžovat. Velmi působivého efektu dosáhnete například kombinací různých barev provázků.

Závěsy

U závěsů je ještě širší možnost výběru. Volba konkrétního materiálu závisí na tom, zda závěs budete používat ve večerních hodinách k zastínění oken a ochraně vašeho soukromí. Nebo zda si závěsy kupujete pouze jako doplněk pro zútulnění a dozdobení interiéru. U závěsů, od nichž očekáváte pouze ozdobnou funkci, máte zcela volnou ruku ve výběru. Záleží už jen na vašem vkusu a zařízení místnosti. Lehké vzdušné závěsy vypadají romanticky, těžké tmavé závěsy perfektně dokreslí atmosféru interiéru v historizujícím stylu, jednoduché vzory se naopak budou skvěle vyjímat v moderně zařízených pokojích.

Závěsy chránící vaše soukromí musí být ze silnějších neprůhledných tkanin. Ohlížejte se rovněž na praktičnost. Bavlněné závěsy vyžadují pečlivé žehlení a snadno se pomačkají i během používání. Směsové a syntetické látky se budou udržovat snáze. Dále mějte při výběru závěsů vždy na paměti, že dokonale budou vypadat pouze, pokud budou dobře ladit se záclonami použitými na stejném okně.

Závěsy je nutné sladit s výmalbou, zdroj: shutterstock.com

Závěsy je nutné sladit s výmalbou, zdroj: shutterstock.com

Dvakrát měř, jednou stříhej

Když už vyberete typ i vzor konkrétní záclony nebo závěsu, zbývá promyslet její délku. Máte tři možnosti od záclon visících až k zemi, přes záclony končící na úrovni parapetu nebo záclony do půlky oken. Poslední varianta, tedy krátké záclonky, pomalu vychází z módy. Ale pokud chcete umístit nějaké dekorace nebo květiny na parapet, krátká záclona je nepřekryje a dá jim vyniknout.

Záclony po zem se hodí především do obývacích pokojů. Dlouhá záclona celé místnosti dodá na honosnosti. Při měření potřebné délky záclony ponechte rezervu na založení a počítejte s tím, že záclona by měla končit asi 2 cm nad zemí.

Záclony po parapet volte raději o něco delší, aby končily několik centimetrů pod parapetem. Jinak hrozí, že se budou za parapet nevzhledně zachytávat. Ozdobný efekt vytváří pouze vhodně nařasené záclony. Proto zakupte záclonu o šířce minimálně dvojnásobku šíře vašeho plastového okna. Dokonalého nařasení však dosáhnete, pokud použijete záclonu o šíři 2,5 násobku šíře okna.