Koupelna v podkroví vyžaduje chytrá řešení

shutterstock.com

shutterstock.com

Půdní prostory okouzlují svou romantikou, při jejich zařizování je však třeba myslet více prakticky než romanticky. Zkosený strop limituje ve výběru zařizovacích prvků a pokud plánujete zařídit v podkroví koupelnu, platí to dvojnásob. Je třeba pečlivě zvážit dispozice celé koupelny, aby bylo využito maximum prostoru a zároveň tak nebylo učiněno na úkor pohodlí obyvatel domu či bytu v půdní vestavbě.

Výška stropu

V podkroví by měla být podchozí výška stropu 240 až 250 cm, v místě zkosení alespoň 210 cm. Při projektování koupelny při rekonstrukci bytu v Praze zohledněte a zakreslete výšku stropu ve všech místech, dále berte v potaz výšku nejvyššího člena rodiny, aby i pro něj byl pohyb v budoucí koupelně pohodlný. Zařízení umístěte tak, aby se volný prostor určený k pohybu po koupelně nacházel pod vysokým stropem.

Půdní prostory se od sebe liší v mnoha ohledech. Není to jen půdorys koupelny, ale také úhel zkosení stropu, lišit se mohou také postavením oken, která mohou být instalována ve stropě nebo ve vikýři. To vše má vliv při rozhodování o dispozičním řešení při rekonstrukci bytového jádra v Praze.

Umyvadlo

Ačkoliv se umyvadlo svou výškou pohodlně vejde k nízké stěně pod zkoseným stropem, je vhodné právě tento zařizovací prvek instalovat k vysoké zdi. Provoz u umyvadla vyžaduje dostatek prostoru, navíc většina lidí upřednostňuje umístění zrcadla přímo nad umyvadlem. To by u zkosené zdi nebylo možné.

Vana

Vana je vzhledem ke způsobu jejího využití vhodná i pro umístění do prostoru s nižším podhledem. Přesto dbejte, aby prostor nad vanou nebyl příliš nízký a nebránil pohodlnému vystoupení z vany. Pokud je prostor pod zkoseným stropem příliš nízký, a přesto se vám zdá, jako ideální pro umístění vany, můžete si pomoci přizděním. Přizdívku proveďte tak, aby se krajní zeď pod zkoseným stropem posunula směrem do centra koupelny tak, aby k ní přistavená vana měla nad sebou dostatek prostoru. Přizděnou zeď můžete postavit do výšky stropu nebo ji postavit pouze do výšky vany. Na přizdívce potom vznikne prostor pro odložení šamponů, mýdel, ale například i k umístění dekoračních předmětů.

Vana lze umístit pod šikmý strop, zdroj: shutterstock.com

Vana lze umístit pod šikmý strop, zdroj: shutterstock.com

Sprchový kout

Ani sprchový kout není v podkrovní koupelně neřešitelnou záležitostí. Jednou z možností je umístit sprchový kout ke stěně, do níž nezasahuje zkosení stropu. Ovšem toto řešení není jediné. Sprchový kout lze umístit i do míst se zkoseným stropem, kde je výška stropu dostatečně vysoko. V takovém případě však nebudete moci využít běžně dostupných sprchových koutů, ale budete potřebovat sprchový kout na míru. Osvědčené je také řešení vyzděnými a kachlíkovanými sprchovými kouty, k nimž postačí zakoupit sprchovou zástěnu. Tímto způsobem lze vytvořit sprchový kout netypického rozměru i tvaru. Místo klasického vyzdění a obložení lze také využít luxfer, které se v poslední době do interiérů opět vrací.

Toaleta

Toaletu lze umístit všude tam, kde se v místě budoucí mísy může pohodlně postavit dospělá osoba. Může to tedy být i u příhodně zkosené stěny, kde lze, podobně jako u vany, případně využít přizdívku, aby byla toaleta posunuta více do volného prostoru.

Co umístit pod zkosený strop?

Do míst, kde je strop hodně zkosen lze umístit především úložné prostory, které v žádné koupelně nesmí chybět. Sem umístěte především potřeby, které nevyužíváte denně. Pod zkoseným stropem může také najít místo pračka a sušička.