Jak vybrat moderní záclony do bytu?

shutterstock.com

shutterstock.com

Trendy bydlení v posledních letech míří především k jednoduchosti a vzdušnosti. Častým omylem však bývá, že do moderního bytu nepatří záclony. Naopak. Záclony interiér zútulní a mnohdy mu mohou dodat na zajímavosti.

Materiály

Záclony mají i význam praktický. Okno překryté záclonou nabízí pocit soukromí, jelikož záclona brání pohledům zvědavců do interiéru. Lze namítnout, že podobně poslouží i žaluzie, ale ty oproti záclonám nemohou nabídnout dojem útulnosti a pestrou nabídku vzorů.

Volbu záclon je třeba přizpůsobit pochopitelně stylu zařízení bytu, ale zároveň i místnosti, v níž bude záclona viset. Do koupelny a kuchyně, kde bývá vlhko a v kuchyni navíc i mastné výpary v důsledku vaření, se vyplatí využít záclony z umělých vláken, které jsou nejméně náročné na údržbu. V dalších místnostech už se není třeba ve volbě materiálu omezovat, výběr je poměrně pestrý, od polyesteru, přes směsová vlákna po bavlnu či len.

Typy záclon

Podívejme se na základní nabídku záclon a rady jak vybrat vhodné záclony.

  • Klasické žakárové záclony. Nejčastěji jsou vyrobeny z polyesteru, vlákna vytváří vzory. Výběr vzorů je obrovský od výrazných kytičkových po uměřenější geometrické tvary.  Tento typ záclon je vhodný pro každý interiér, ale je třeba pečlivě zvážit, jaký vzor záclony zvolíme, aby ladil se zařízením bytu.
  • Voálové záclony. Jsou vhodné především pro větší prosklené plochy a to jak pro svou cenovou dostupnost, tak pro nižší propustnost světla. Proto jsou vhodné také do světlejších prostor. Někdy mohou působit obyčejně a výborně se hodí do prostor zařízených výrazným mobiliářem, kde by jiné záclony mohly budit dojem přeplácanosti místnosti. Voály bývají také často využívány jako závěsy.
  • Organzové záclony. V poslední době získávají na oblíbenosti právě organzové záclony. Jsou podobné záclonám voálovým, ale liší se vyšší propustností světla i luxusnějším vzhledem. Povrch organzových záclon se mírně leskne. I tyto jsou cenově dostupné a nenáročné na údržbu.
  • Provázkové záclony. Nejmodernějším typem záclon jsou záclony provázkové. Již jejich název napovídá, že se jedná o záclonu, která není tvořena souvislou tkaninou, ale tzv. provázky, tedy tenkými pruhy látky. Tyto záclony není nutné řasit, jsou vzdušné a lehké. Působí jednoduše a zároveň mohou být zajímavé díky použití různých barevných kombinací. Lze je snadno aranžovat.

Barvy

Nejčastěji jsou zastoupeny záclony čistě bílé, které se hodí prakticky kamkoliv. V oblíbenosti následuje barva krémová. Další barevné odstíny záclon se využívaly především v dětských pokojích, ale postupně si nachází své místo i v obývacích pokojích a ložnicích. Velmi pěkně vypadá záclona, která barevně ladí s moderními doplňky pokoje. Stejně tak velmi zajímavě působí záclony s výraznými barvami či barevnými tvary ve velmi uměřeném interiéru, kde záclona tvoří hlavní dekorativní prvek místnosti.

Záclony do oblouku, zdroj: modernizaclony.cz

Záclony do oblouku, zdroj: modernizaclony.cz

Délka záclon

Nejelegantněji působí záclony dlouhé, které se uplatní především v obývacích pokojích a ložnicích. Ale vzhledem k tomu, že jejich použitím by byl překryt radiátor topení, bývají mnohdy nahrazovány záclonami polodlouhými sahajícími mírně pod okenní parapet. Velmi často se objevovaly také záclony krátké, dosahující zhruba do poloviny výšky okna. Záleží také na typu garnýže, dnešní moderní garnýže nabízí značnou variabilitu. Jejich výhodou je odhalení parapetu a případných dekorací a květin na něm umístěných. Tato délka záclon se však někdy považuje za již překonanou.