Jak na měkké a krásně voňavé prádlo i bez sušičky? Stačí pár triků

šňůry

Nejste majitelkou sušičky na prádlo, ať už za tím stojí nechtěná investice nebo nedostatek místa v bytě? Nevěšte hlavu. Sušička je sice skvělý pomocník, ale je pravda, že její pořízení znamená nemalé náklady a nemalé požadavky na prostor. Navíc, jak se říká, za tím nejvoňavějším prádlem stejně stojí krásný jarní den a sušák uprostřed zahrady. Jak tedy i bez sušičky dosáhnout krásně voňavého a měkkého prádla? Díky sluníčku, kterého je v poslední době víc než dost, je všechno velmi snadné. 

Pozor na přesušení

I sušení prádla venku, jakkoli je jednoduché, má drobná úskalí. Prádlo by nemělo na venkovní šňůře zůstat příliš dlouho, aby se nepřesušilo. Jakmile totiž přeschne, zmizí z něj nejen vůně, ale i vláčnost. Následně se nám s ním velmi špatně pracuje. Přeschnutí se nám pak vymstí v momentě, kdy začneme prádlo žehlit. Stane se výrazně složitějším, než kdybychom jej ze šňůry sundali včas. Pokud nemáte prádelní šňůru, na lehké kusy oblečení využijete i různé motouzy. Domácí kutilové řeší zavěšení prádla i pomocí starého švihadla.

Při samotném sušení je velmi důležité obrátit prádlo naruby, abychom zachovali jeho čistotu, pokud by se na něm usídlila moucha, nebo pokud by jej znečistil neukázněný pták. Například takoví kosi, ti se po prádelních šňůrách promenádují velmi rádi. Dalším důvodem, proč věšíme prádlo naruby, je, aby na jeho lícové straně neulpěly případné nečistoty z kolíků.

Pozor na ostré slunce

Může se to zdát jako věda, ale věšíte-li na šňůru trička, neměly by jejich výstřihy směřovat k přímému slunci. Po usušení byste totiž ve výkroji našli vyšisovaný lem – a o ten určitě nestojíte. Takovýto lem už bohužel nevyperete, proto, nechcete-li mít z oblíbeného svršku triko na spaní, sledujte, jak se slunce pohybuje, a reagujte. 

Věšák ve stínu?

Nevadí. Možná právě díky tomu zamezíte vyšisování od sluníčka. Prádlo ve stínu sice nebude suché v řádu minut, ale zůstane vláčné a svěží, stejně jako si zachová vůni po aviváži. Jakou prádelní šňůru vybrat? Obraťte se tam, kde prodávají mimo jiné i rohože a rohožky, a uvidíte, že věšení prádla dostane nový rozměr.