Vzhledem k cenám energií i ke stále rostoucím požadavkům na energetickou nenáročnost budov je zateplování domů stále velmi aktuálním tématem. I přes relativně dlouhou dobu návratnosti investice do zateplení, nevyvstává ani tak otázka, zda dům zateplit či nikoliv. Otázka číslo jedna spíše zní: Čím zateplit? Porovnejme nejčastěji využívané materiály: polystyren a minerální vatu.
Polystyren
Výhody
V poslední době se k zateplování nejčastěji používá polystyren. Jeho obliba spočívá v jeho snadné opracovatelnosti i nižší ceně. Díky nízké hmotnosti nezatěžuje konstrukci domu. Mezi jeho výhody patří také pevnost. Polystyren je možné hodně zatížit, proto se využívá nejen na fasády domů. Může sloužit i k zateplení podlah polystyrenem v interiéru.
Na trhu najdete dva typy polystyrenu:
- Expandovaný – je vhodný na stěny, stropy, podlahy, je ovšem nasákavý, proto není vhodný pro použití na spodní část stavby.
- Extrudovaný – tato verze polystyrenu je dražší, výhodnou vlastností je však jeho nenasákavost. Proto se využívá k izolaci základů stavby, plochých střech, soklů domů, atp.
Nevýhody
Nevýhodou polystyrenu je jeho hořlavost a horší izolace zvuku oproti minerální vatě. Další výraznou nevýhodou je jeho špatná propustnost vodních par, proto je nevhodný například pro zateplení vlhkých domů (proto je důležité dům nejdříve odvhlčit, více na ecotechnologies.sk).
Polystyrenu byla také vytýkána nižší izolační schopnost oproti minerální vatě o stejné šíři. Tento rozdíl však vyrovnal grafitový polystyren (tzv. šedý polystyren), který má srovnatelné izolační vlastnosti se stejně silnou vrstvou minerální vaty. Dříve se používal k zateplení polystyren o šíři 5 cm, dnes se spíše setkáte se sílou 10 cm a výše.
Minerální vata
Výhody
Minerální vata je nehořlavá a nabízí také výborné zvukově izolační vlastnosti. Mezi její přednosti patří i výroba vaty z přírodních materiálů a difuzní otevřenost.
Vyrábí se ve dvou typech:
- Vata skelná – vyrábí se z recyklovaného skla, je sice nehořlavá, ale má o něco nižší protipožární odolnost. Je stlačitelná. Využívá se na krovy, stropy, příčky a podlahy.
- Vata kamenná – vyrábí se z taveného čediče, je tvrdá a výrazně odolná proti požáru. Výborně propouští vodní páry a výborně drží tvar, nesesedá. Právě kamenná vata se používá k zateplení stěn domů.
Nevýhody
Mezi nevýhody minerální vaty patří vyšší hmotnost a vyšší cena oproti polystyrenu. Náročnější je také montáž minerální vaty, vzhledem k tomu, že se kamenná vata špatně opracovává. Kamenná vata také nesmí být ve styku s vodou, proto není vhodná k zateplení soklů a základů domu. Více o zateplení domu minerální vatou se dočtete zde.
Cenové srovnání
Při zateplení fasádním polystyrenem počítejte s cenou za jeden m² okolo 1 000 Kč. Cena zahrnuje DPH, materiál i práci. Zateplení minerální vatou, taktéž včetně práce i DPH, vyjde o cca 200-600 Kč na m² dráž, v závislosti na volbě dodavatele. Do ceny je započítána již i konečná úprava pomocí fasádní omítky. Pokud splníte předem dané podmínky, máte možnost získat dotaci až do výše 50%, podmínky najdete v tomto článku.
Další používané izolační materiály
Zateplování pomocí polystyrenu a minerální vaty se sice používá u více než 95 % staveb, ale nejsou to jediné materiály, které se používají k zateplení domu. Dále se můžete setkat s ovčí vlnou, konopím či slámou. Jedná se zejména o stavby, které se snaží používat co největší podíl ekologických materiálů.