bellarose.cz

bellarose.cz

Ačkoliv skandinávský styl bydlení se v oblasti svého původu, tedy ve Skandinávii, postupně vyvíjí už bezmála sto let, do českých domácností pronikal jen velmi pomalu. Vzhledem k současnému minimalistického módního trendu však skandinávský styl začíná oslovovat i obyvatele střední Evropy. Okouzlí i vás?

Hlavní prvky skandinávského stylu

Skandinávský styl je založen především na světlosti interiéru a přírodních materiálech. Z přírodních materiálů dominuje především dřevo, které je pro skandinávské bydlení typické. Dalším základním poznávacím znakem interiéru zařízeného ve skandinávském stylu jsou čisté jednoduché linie nábytku, především u sedacího nábytku je navíc patrný důraz na ergonomické tvarování.

Světlo

V dlouhých skandinávských zimách je denní světlo nesmírně ceněno a jeho nedostatek si lidé vynahrazují zařízením interiéru tak, aby denního světla bylo maximálně využito nebo aby alespoň dostatečně světlý interiér kompenzoval krátké zimní dny. Nicméně ani obyvatelům nižších zeměpisných šířek neuškodí, pokud budou obývat interiér plný světla, který navozuje pozitivní naladění.

Dekorační úložné boxy, zdroj: bellarose.cz

Dekorační úložné boxy, zdroj: bellarose.cz

Aby bylo dosaženo světlosti v interiéru, využívá se velkých oken, ale také prostorných místností, v případě rekonstrukce staršího bytu do skandinávského stylu se proto velmi často přistupuje k bourání příček. Světlost interiéru také ovlivníme volbou barev. Skandinávský interiér využívá především barvy bílé a to jak na rámy oken, tak pro zárubně i křídla dveří a rovněž stěny bývají převážně bílé, případně mohou být vymalovány světlým odstínem jiné světlé barvy, především žluté.

Barvy

Již z předchozího odstavce je jasné, že skandinávskému stylu vévodí bílá. V rámci místnosti však bývá bílá doplněna o další kontrastní barvu pro oživení celého interiéru. Typickou barevnou kombinací je bílá s červenou nebo bílá s černou. Mezi další oblíbené kombinace patří bílá se šedou, bílá s černou a šedou či bílá s modrou. K oživení sytými barvami se výborně hodí bytové doplňky, v syté barvě můžete pořídit sedací soupravu nebo pouze polštářky na sedací soupravu, závěsy a koberečky.

Věděli jste, že ve skandinávském stylu existují i zahradní dekorace?

I podlaha by měla pokud možno být laděna do světlého odstínu. Vzhledem k typickému využití přírodních materiálů by se mělo jednat o podlahu s dekorem světlého dřeva (v ideálním případě však o masivní dřevěnou podlahu). Na takové podlaze potom skvěle vyniknou koberečky v zářivé doplňkové barvě. Pokud však přistupujete k rekonstrukci a  nevyplatí se vám vyměnit kvalitní podlahu ve tmavším odstínu dřeva, není třeba zoufat. Dojmu světlosti napomůžete bílými koberečky namísto koberečků barevných.

Nábytek

U nábytku se opět upřednostňují přírodní materiály, především dřevo, ale moderní doba umožňuje využít i dřevotřískového nábytku s povrchem z lamina. Design nábytku by měl být především účelný, jednoduchý a praktický, pro přeplácanost tu není místa. I pro nábytek je vhodný světlý dřevěný dekor či přímo bílá barva. Velmi vzdušně působí také bílá sedací souprava. Ovšem pro řadu rodin je bílá barva sedací soupravy z praktických důvodů zcela nemyslitelná. V tom případě je ideální volbou sedačka šedá.

Polštářky ve skandinávském stylu, zdroj: bellarose.cz

Polštářky ve skandinávském stylu, zdroj: bellarose.cz

Romantika skandinávského stylu

Podle hlavních rysů skandinávského stylu by se mohlo zdát, že je tento styl příliš strohý či neosobní. Na romantičnosti a útulnosti skandinávskému interiéru však dodávají doplňky. I když se s bytovými doplňky v tomto stylu šetří, postačí navodit příjemnou atmosféru. Typickým doplňkem skandinávského interiéru jsou svíčky, zajímavé svícny a další svítidla, ideálně v kovovém provedení. Stěny může zdobit několik obrázků či fotografií, které zajímavě doplní rámečky ve stylu připomínajícím trochu tzv. Vintage styl, tedy styl, který využívá romantické krásny popraskaného dřeva či na oko odloupnuté barvy.

Útulnost obývacího pokoje i ložnice umocní množství barevných malých polštářkůbytový textil a zasněné romantiky nadchne možnost umístit do interiéru ojedinělý kus historického nábytku či pouhé dekorace z dob minulých, ať už jde o starý proutěný košík, historickou pečící formu či jinou rodinnou památku.

Komentáře (1)

  1. ahoj, ja teda musim rict, ze i kdyz na me skandinavsky styl pusobi dost chladne, tak se mi libi. cisi z toho takova cistota, nic preplacanyho, hodne bily. :)

    Komentář by Patrika — 5.7.2014 @ 19:16

Sorry, the comment form is closed at this time.