Vybíráme interiérové dveře podle materiálu

shutterstock.com

shutterstock.com

Správný výběr interiérových dveří je důležitý pro každou domácnost, ale i do komerčních prostor. Nabídka druhů a typů dveří na našem trhu je v současnosti velmi pestrá. Pestrá nabídka má své výhody i nevýhody. Výhody spočívají v tom, že vždy dokážete najít takový typ dveří, které budou dokonale splňovat vaše představy. Nevýhody jsou ale takové, že než v široké nabídce druhů dveří z mnoha materiálů vyberete ty pravé, může výběr zabrat velkou spoustu času. Nyní se můžete dozvědět, z jakých materiálů se dveře v současnosti vyrábí.

Materiál udává kvalitu dveří a jejich cenu

Právě materiál a jeho kvalita velmi významně ovlivňují ceny jednotlivých dveří. Samozřejmě také záleží na druhu dveří, zda se jedná o posuvné dveře, otočné, skládací nebo kyvné, jejich velikosti a stylu. Materiál je však základním ukazatelem ceny a kvality dveří. Čím odolnější materiál dveří je, tím dražší dveře jsou.

Jaké jsou nejčastější druhy dveří na trhu?

Jak již bylo řečeno, materiálů a technologií pro interiérové dveře je v současnosti velké množství. Proto si nyní představíme jednotlivé druhy dveří podle využitých materiálů se stručnými popisky. O jaké druhy dveří se jedná?

  • Masivní
  • Celoskleněné
  • Prosklené
  • Foliované
  • Dýhované
  • Plné
  • Laminátové

Masivní dveře

Masivní dveře jsou druhem dveří, který bychom mohli označit za klasický. Materiálem pro jejich výrobu je masivní dřevo, nejčastěji z borovice nebo smrku. Výjimkou nejsou ani dveře z odolnějších dřevin (dub, buk, bříza), ale v porovnání s měkkým dřevem mohou být i několikrát dražší. V oblasti odolnosti a opotřebení dosahují masivní dveře skvělé životnosti. Jejich cena může být od 1 000 Kč až po několik tisíc.

Celoskleněné dveře

Celoskleněné dveře jsou bezpochyby typem dveří do moderních domácností. Jejich přednosti jsou zejména v čistém a ničím nerušeném designu s čistými liniemi. To je pro moderní domácnosti velmi důležité. Moderní skla do celoskleněných dveří jsou velmi odolná proti poškození i odření. Skla mohou být čirá, zakalen i s různými druhy povrchových úprav. Skleněné dveře jsou dražším typem dveří, ale s velkou elegancí. Pokud byste našli skleněné dveře za méně, než 4 000 Kč, dejte si velký pozor na jejich kvalitu. Obyčejně stojí skleněné dveře více.

Plné dveře

Plné dveře tvoří největší nabídku druhů dveří na našem trhu. Mohou být ovšem vyrobeny z různých materiálů. Ty samozřejmě ovlivňují jejich kvalitu a hlavně odolnost. Plné dveře za suverénně nejnižší ceny tvoří výplň z papírové voštiny. Tento druh dveří seženete za pár stovek, ale odolnost odpovídá ceně. Dalším druhem výplní dveří může  být také děrovaná dřevotříska. Tento materiál nabízí větší pevnost i izolační schopnosti. Je ale 2x dražší, než výplně z voštiny. Více, jak 1000 Kč by ale dveře s touto výplní stát neměly. Pokud budete vyžadovat opravdu velkou odolnost interiérových dveří, může výplň tvořit plná dřevotříska. Do dveří s touto výplní i do masivních dveří mohou být vkládány skleněné tabule v mnoha variantách a hned máte prosklené dveře.

Různé druhy prosklení, zdroj: shutterstock.com

Různé druhy prosklení, zdroj: shutterstock.com

Různé druhy povrchových materiálů

I povrchové materiály a technologie ovlivňují cenu a kvalitu dveří. Laminované dveře jsou nejvíce využívaným druhem povrchového materiálu na dveřích. Ten tvoří CPL povrch a řadí se k nejvýhodnějším materiálům při porovnání kvality a ceny. Dalším materiálem na povrchu mohou být fólie. Kašírovací folie jsou základním materiálem, ale v dnešní době na trhu najdete i 3D folie pro interiérové dveře. Dýhované dveře naopak mohou doplnit estetiku přírodního půvabu. Dokáží věrně imitovat dveře z masivních dřevin a to ve všech jejich druzích a odstínech. Výhodou je v dnešní době dostupnost obložkových zárubní, takže nemusíte řešit, že by nové dveře nepasovaly to vašich stávajících zárubní.

1 comment for “Vybíráme interiérové dveře podle materiálu

  1. karel f.
    7.5.2014 at 09:34

    At si každý říká co chce, nejlepší jsou dveře z masivu. Ty vydrží podle mě nejdéle za všech!

Comments are closed.