Volných bytů k pronájmu v Praze je jako hub po dešti, ale zájemců o ně je ještě více, proto se obrňte trpělivostí a nekývněte hned na první nabídku

byt k pronájmu v Praze

Dobrou zprávou na úvod je, že při hledání bytů k pronájmu v Praze budete mít opravdu z čeho vybírat. Široká nabídka dokáže vyhovět potřebám jedinců, mladých párů, početných rodin i seniorů, ale je důležitý být trpělivý a nečekat, že vysněný byt najdete během chvíle. Když jsme se s přítelem rozhodli, že je čas začít shánět společné bydlení, nevěděli jsme, co přesně očekávat, i když jsme pochopitelně tušili, že to nebude úplně snadné, z počátku jsme byli optimističtí. Naši známí nás varovali, že získat v této době hezký byt k pronájmu za rozumnou cenu není nic jednoduchého a my brzy zjistili, že mají pravdu.

Začali jsme hledat na začátku roku a s dostatečným předstihem. Velice brzy jsme zjistili, že získat vyhovující byt k pronájmu není nic jednoduchého, ovšem koupit ho je téměř nedosažitelné.

Cesta hledání bytu k pronájmu se zdála být nekonečnou

Začali jsme hledat s pořádným předstihem. Ukázalo se, že najít místo k bydlení je nekonečný kolotoč reagování na zveřejněné inzeráty a domlouvání si prohlídek, které se mnohdy ani neuskutečnily, protože pronajímatel přestal reagovat na zprávy. Když už jsme prohlídku absolvovali, ne pokaždé se nám byt zamlouval. A pokud náhodou ano, dostávalo se nám stále stejné odpovědi: Promiňte, vybrali jsme si nakonec někoho jiného.

Pod inzeráty uveřejňovanými samotnými majiteli bytů se ihned objevovaly reakce desítek zájemců

Čím to bylo? Z velké části naše opakované neúspěchy způsobovalo to, že jsme hledali tou zdánlivě nejjednodušší cestou – snažili jsme se vyhnout realitním kancelářím a vyhledávali inzeráty zveřejňované samotnými majiteli pronajímaných bytů. Pod takovými inzeráty se pochopitelně neskutečně rychle objevovaly reakce desítek zájemců. Nevýhodou pro nás bylo také to, že spousta majitelů dává přednost krátkodobému pronájmu.

Nečekané překážky

Postupem času jsme si začali uvědomovat, že se vlastně nacházíme v dost nejisté pozici. To, že jsme vždy jednali se samotnými majiteli, nás vystavovalo nebezpečí, že nakonec proděláme. Vadilo mi, že s sebou nemáme odborníka, který by dokázal posoudit skutečný stav nabízeného bytu.

Stalo se nám, že majitelé bytu při prohlídkách často mlžili a nebyli nám schopni poskytnout požadované informace. Setkali jsme se také s tím, že někteří majitelé nám nebyli schopni říct výši nájemného a energií. Mnohdy se stalo, že při prohlídce ani neupozornili na tak viditelné závady, jako například uvolněné těsnění na oknech nebo výrazně poškrábané dveře. Takový přístup mě vždy akorát odradil. Rozhodně bych čekala férový přístup a upřímnost ze strany pronajímatele.

Nakonec se na nás usmálo štěstí

Netvrdím, že všichni majitelé, kteří pronajímají byt na vlastní pěst, jsou špatní a chtějí na nájemnících jen neférově vydělávat, nicméně takoví existují. Jejich jednání navíc mnohdy nemusí být špatné záměrně. Jejich častým nedostatkem je neznalost zákonů. Majitel vám může předložit nájemní smlouvu obsahující nedostatky, které ani neodhalíte, pokud se v pronajímání nemovitostí doopravdy nevyznáte.

To všechno nás vedlo k tomu, že jsme se nakonec při hledání zaměřili na nabídky bytů zprostředkovávané realitní kanceláří. Konkurence v podobě poměrně vysokého počtu dalších zájemců nám samozřejmě zůstala, ale samotné jednání bylo na úplně jiné úrovni. Rovněž jsme dostali i všechny informace, které jsme potřebovali. Prohlídky byly opravdu profesionální a nakonec se na nás usmálo štěstí a byt jsme po dlouhém hledání získali. Musím říct, že zpětně vůbec nelituji toho, že to bylo přes realitní kancelář, kvůli čemuž jsme museli uhradit provizi makléři.

Měli jste štěstí a našli své bydlení bez realitky, nebo byste na vlastní pěst hledat raději nechtěli?