Vláknocement boduje lepšími vlastnostmi

Když se zběžně podíváte na lisované nebo profilované desky zhotovené na bázi cementu a umělých vláken, neunikne vám podobnost s populárními šablonami z eternitu. Ovšem rozdíly přece jenom existují – dnes se jedná o naprosto zdravotně nezávadný materiál.

vláknocementové desky

Jak šel čas

Co patří v současnosti k běžným věcem, kdysi dávno slavilo své „poprvé“. Historie vláknocementu odstartovala během experimentů ve fabrice zaměřené na výrobu kartonu. Vše zapříčinil jistý Ludwig Hatscheck, který se roku 1893 zabýval mícháním cementu s vlákny a v té době neměl ani nejmenší tušení, jak se jeho produkt vyšvihne mezi nejpoužívanější materiály ve stavebnictví. Ludwig pokračoval v Rakousku s experimentováním. Roku 1900 dal patentovat výrobní proces na vláknocement a za tři roky zaregistroval značku ETERNIT. Šlo o tenký materiál s vysokou pevností. Poválečné časy znamenaly vyšší zájem o stavební činnosti. Technický proces se neobešel bez vláknocementu. Hatscheck měl podporu od nejlepších architektů své doby. Například Walter Gropius patřil k průkopníkům aplikování odvětrané fasády na výškových domech. Architekti Herzog & De Meuron zhotovili roku 1987 stavbu, kde využili vláknocementové desky v přírodním provedení. Dílo inspirovalo vyvíjení a průmyslové vyrábění vláknocementové krytiny a jiného sortimentu.

Výjimečné vlastnosti vláknocementu

Roky vývoje a průběžného inovování přinesly vylepšení vlastností po kvalitativní a estetické stránce. Novodobý eternit zařaďte mezi houževnaté a atraktivní materiály. Jedinečnost spočívá v lehkosti, extra pevnosti, velké odolnosti a dlouhé životnosti. Nezklame vás ani cena. Výrobky vyhoví i dost náročným projektům, kde se klade důraz také na estetičnost. Mezi výhodami objevíte především skvělé odolávání nečistotám a mechanickému poškození. Za vyzdvižení plusů rozhodně stojí vypořádání se s různými klimatickými podmínkami. Námrazy, sníh, mráz, ale ani tání, prudké lijáky, vlhkost nebo vysoké teploty a přímý sluneční svit nepoznamenají výrobky. Absolvování mnoha cyklů namočení a vysušení je též nijak zvlášť neovlivní. Nestrachujte se ani obrůstání a napadání řasami, houbami, mechem a bakteriemi – také v tomto případě platí mimořádná odolnost. Nehrozí ani výbušnost a hořlavost – vše splňuje příslušné normy a požadavky na bezpečnost.

Zajímavé architektonické prvky

Perforování a potisky patří k přednostem u probarvených desek. Architekti rádi zvolí fasádní obklady pro oživení interiérů a exteriérů. Každý kus znamená jedinečnost a ukázku surové struktury. Následně vznikají třeba kreativní a designově řešené druhy obložení. Dodané rozměry se snadno upravují na různé velikosti a tvary. Například vyřežete malé rovnoměrně tónované kousky, ozdobíte je ražbou či potištěním. Tímto způsobem dosáhnete dokonalosti a propracovanosti u detailů. Celulóza, cement a minerální materiály, kdy spatříte jasné struktury vláken, tvoří současný vláknocement.

Rekonstrukce staré eternitové střechy

S jistotou lze říct, že staré střechy z azbestocementových tašek mají nelepší roky za sebou. Už nespoléhejte na stoprocentní funkčnost, tedy na dokonalé odolávání silným větrům a nánosům sněhu. Navíc negativně ovlivňují lidské zdraví, proto došlo k zákazu používání. Pusťte se do rekonstrukce původní eternitové střechy a využijte moderní vláknocementovou krytinu s mnohými přednostmi. Nejprve demontujte původní a zaměřte se na její ekologické  zlikvidování. U rekonstrukce střechy pokračujte kontrolou trámů, krovu, ale také odvětrané mezery pod bedněním, aby vzduch správně proudil ve směru od okapů k vrcholu střechy. Spodní část okapní hrany opatřete plechem. Zajistěte rovný povrch pro pokládku.