Velký průvodce výběrem správné postele

shutterstock.com

shutterstock.com

Kvalitní spánek je základním předpokladem toho, abychom se během dne cítili v pohodě a byli schopni podat maximální výkon. Proto je důležité věnovat bedlivou pozornost výběru postele, aby svému majiteli nabídla co největší pohodlí.

Čím se při výběru postele řídit?

Jedním ze základních omezujících faktorů je prostor, do kterého chceme postel umístit. Často nás tvar místnosti může ve výběru postele limitovat. Dále je třeba zohlednit, k jakému účelu bude postel používána, zda ke každodennímu spánku, či pro příležitostný spánek – na chalupu či do pokoje pro návštěvy. Pro tyto případy můžeme volit mezi levnějšími modely, naopak u postele pro každodenní spánek se vyplatí připlatit si za kvalitu či některé nadstandardní prvky jako například polohovací rošt postele atp.

Dalším kritériem výběru jsou požadavky osoby, která bude postel užívat. Velmi často lidé volí postel s čely, pelest za hlavou nejen že chrání zeď proti oděru, ale též výborně podpírá polštář a zabraňuje zapadnutí polštáře či kapesníku mezi postel a zeď. Velmi esteticky vypadá i pelest v nohách postele. Někdo ji však kategoricky odmítá, jelikož zabraňuje ležet s nohama vysunutýma z postele ven.

Postel pro příležitostné návštěvy, zdroj: shutterstock.com

Postel pro příležitostné návštěvy, zdroj: shutterstock.com

Posledním, avšak také velmi důležitým kritériem, je vzhled postele, inspiraci najdete zde. Ale vzhledem k tomu, že na trhu se vyskytuje velké množství typů postelí a různých designů, najde postel lahodící svému vkusu i ten nejnáročnější spotřebitel.

Typy postelí

Co se týče materiálů, vybírat lze z postelí:

  • dřevěných
  • čalouněných
  • kovových

Podívejme se také na základní typy lůžek a vhodnost jejich využití.

Válendy

Oblíbené válendy, čalouněná jednolůžka s úložným prostorem, jsou vhodná na chatu, do studentských kolejí, ale i do dětského pokoje. Úložný prostor válendy může sloužit k úklidu peřin, i k uložení dalších věcí, především v panelákových bytech je takový úložný prostor navíc velkou výhodou. Válendy se vyrábí v mnoha podobách, bez čel, s jednoduchým čelem postele nebo i s postranicí u zdi. Kvalitnější válendy mohou nabídnout i polohování matrace. Do pokojíčku dospívajícího dítěte zase oceníte válendy s možností rozložení na užší dvojlůžko.

Jednolůžko

Klasické jednolůžko je taktéž vhodné do ložnic, dětských pokojů i do rekreačních objektů. Je vyráběno v mnoha podobách. Nejčastěji se jedná o dřevěnou postel s roštem a matrací s jednou či dvěma pelestěmi. Tato postel existuje jak bez úložného prostoru, tak s úložným prostorem, který je vyřešen pomocí vysunovacího šuplíku pod postelí. Tento typ postele je vhodný především do větších pokojů, kde je dostatek prostoru pro vysunutí spodní zásuvky. Jednolůžko můžete zakoupit i ve variantě čalouněné či kovové.

Manželské postele

Většina párů využívá pohodlí postele manželské, která nabízí spánek po boku milované osoby. Manželské postele opět naleznete v mnoha provedeních. Od čalouněných postelí s úložným prostorem dosažitelným po vyklopení lůžka, po postele dřevěné a kovové. Některé dřevěné postele opět mohou nabídnout úložný prostor, nejčastěji ve formě zásuvek pod postelí. Odkládací prostor může tvořit i polička na čele postele. Můžete si zde odložit například knihu od populární autorky romantických a historických románů Catheriny Coulterové, více na www.ikarus.sk.

Manželská postel s odkládací policí, zdroj: shutterstock.com

Manželská postel s odkládací policí, zdroj: shutterstock.com

Při volbě manželské postele je třeba si ujasnit, zda plánujete postel se dvěma oddělenými matracemi či s jednou velkou matrací. Ve druhém případě si při koupi povšimněte, zda umístění jedné velké matrace nebrání konstrukční předěl mezi jednotlivými lůžky.

Patrové postele

Patrové postele osloví majitele menších bytů. Výborně se hodí do dětských pokojů pro více dětí. Ale také do pokojíčku jednoho dítěte, kdy jednolůžko umístěné v patře uvolní v pokoji prostor pro psací stůl, skříň či jen rozšíří herní prostor.

Dětská patrová postel, zdroj: shutterstock.com

Dětská patrová postel, zdroj: shutterstock.com

Patrové postele však nejsou pouze výsadou dětských pokojů. V bytech s vysokým stropem mohou instalací do obývacího pokoje nejen nahradit chybějící ložnici, ale zároveň vytvořit i zajímavý prvek v interiéru.

Pohovky

Praktickou součástí malých bytů mohou být také rozkládací pohovky, které přes den plní funkci gauče, večer se jejich rozložením z obývacího pokoje stává ložnice a suplují manželskou postel. Stejně tak mohou být rozkládací pohovky využívány pouze příležitostně k uložení návštěvy, která se zdrží přes noc.

Dětské postele

Další kapitolou jsou postele dětské. Pro nejmenší zůstává stále nejvhodnější volbou postýlka s ohrádkou z latěk, která brání vypadnutí dítěte z postýlky.

Ovšem i starší dítko, dvou až tříleté, kterému je již miminkovská postýlka malá, se při spánku přesouvá a často může dojít k jeho pádu z postele. Těmto dětem jsou určeny dětské postele, které mají mírně zvýšené postranice, či jsou opatřeny čely i vysokou postranicí, která brání pádu dítěte z postele. Někteří výrobci nabízí dětské postele s postranicemi i v atraktivním provedení, například postele ve tvaru auta.

Při výběru dětské postele je třeba zvážit, jak dlouho chcete, aby dítě postel využívalo. Pokud mu chcete pořídit dětskou postel a až povyroste, plánujete investovat do dalšího lůžka, jistě oceníte nabídky dětských postelí, které jsou svými rozměry menší, než lůžko pro dospělého a dítě se v takové posteli necítí ztracené.

Pokud však nechcete utrácet za žádný mezistupeň, pořiďte postel o klasické velikosti se zvýšenými postranicemi, ovšem přesvědčte se, zda by je bylo možné v budoucnu, až dítě vyroste, odmontovat. Případně je možné na klasickou postel zakoupit zábranu, která se k boku postele přimontuje a taktéž brání nejen pádu dítěte, ale i ztrátě peřiny.