Údržba zahradního nábytku

Ačkoliv je zima nezapomínejte, že váš zahradní nábytek potřebuje údržbu! Záleží především na materiálu, ze kterého je nábytek vyroben a na místu, kde ho máte umístěný.

Nenechávejte nábytek venku

Žádnému zahradnímu nábytku neprospívá vlhkost a nízká teplota. Kovové a plastové výrobky obecně snáší nepříznivé počasí lépe, ale životnost se zkracuje vždy. Pokud nemáte místo například v garáži, doporučujeme zahradní nábytek umístit alespoň pod přístřešek nebo zakrýt speciálním obalem.

Dřevěný nábytek – exotika nebo běžné dřevo?

V dnešní době je nejvíce oblíbený dřevěný nábytek. Lidé mají rádi přírodní materiály. Bohužel dřevo je také náročnější na údržbu. Je důležité tedy dávat pozor již při nákupu dřevěného nábytku. Pokud chcete mít kvalitní a hezký dřevěný nábytek, zvolte raději exotické dřevo. Nejčastěji se používá teak, meranti a eukalypt. Jeho údržba je mnohem jednodušší, protože má hustou strukturu a je zvyklý na vlhkost (tropické dřevo). Stačí 1x ročně přetřít teakovým nebo lněným olejem. Dřevo si tak udrží svou barvu a pružnost (méně se objevují praskliny).

Pokud chcete dřevěný nábytek a exotické dřeviny se vám zdají drahé můžete zvolit levnější nábytek ze severské borovice. Vyžaduje ale pravidelné natírání lakem nebo barvy na dřevo. Jedná se měkčí dřevo a jeho životnost je tudíž podstatně kratší.

Odstraňujte nečistoty

Dřevěný nábytek je náchylný na agresivní tekutiny. Nedoporučujeme používat agresivní čistící prostředky. Na běžné čištění stačí mýdlová voda nebo lze koupit speciální přípravky. Doporučujeme také odstraňovat například výkaly ptáků, apod. protože jejich trus je agresivní a může zanechat barevné fleky.

Zahradní nábytek se hodí i na balkón či terasu

Zahradní nábytek můžete umístit i na váš balkón, terasu či zimní zahradu. Podmínky pro údržbu platí stejné. Není třeba žádná zvláštní péče. Doporučujeme používat polstry pro větší pohodlí.